fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. J. K. Ardanowski: W Polsce zapanowała histeria w sprawie odstrzału dzików

W Polsce zapanowała histeria w sprawie odstrzału dzików. Czemu ci, którzy dziś protestują nie mówią o tym, że w Niemczech zrobiono to samo? – mówił w piątek w Kruszwicy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że odstrzał jest metodą walki z afrykańskim pomorem świń.

„Histeria, jaka zapanowała w Polsce w sprawie odstrzału dzików, ataki na myśliwych, na ministra środowiska, że w sposób bestialski chce występować wbrew nauce oraz prawu czy tendencjom europejskim zostały wytłumaczone w sposób wyjątkowo dobitny przez Komisję Europejską. Zwalczanie Afrykańskiego Pomoru Świń wymaga wybicia części dzików na niektórych obszarach – do poziomu, który będzie sprawiał, że ta choroba nie będzie przechowywana w organizmach dzików” – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski w Kruszwicy, gdzie uczestniczył w miejscowej cukrowni w zakończeniu kampanii cukrowniczej.

Dodał, że odstrzał jest naturalną formą ochrony przed chorobą.

„Robią to przecież inni. Dlaczego ci tzw. ekolodzy i obrońcy zwierząt w Polsce, którzy patrzą jak w obraz na decyzje niemieckie nie biorą pod uwagę, że Niemcy w zeszłym roku odstrzelili 836 tysięcy dzików?” – pytał minister rolnictwa.

Podkreślił, że to więcej niż cała populacja tych zwierząt w Polsce.

Szef resortu zaznaczył, że w Niemczech rząd, jak również ekolodzy mówią, że odnieśli ogromny sukces. W Polsce, zdaniem ministra, występuje całkowite niezrozumienie tematu. Wspomniał, że niektórym być może chodzi o coś innego, a nie o interes zwierząt.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym ze sposobów walki z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF), a Polska, decydując się na ten scenariusz, postępuje właściwie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl