J. Czaputowicz: Polska i Rumunia podobnie patrzą na kwestie przyszłości Europy

Polska i Rumunia podobnie patrzą na kwestie przyszłości Europy oraz zagrożeń dla jej bezpieczeństwa – powiedział po czwartkowych rozmowach w Bukareszcie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodał, oba kraje będą wzmacniać współpracę dot. m.in. prac nad wieloletnim budżetem UE.

Jacek Czaputowicz spotkał się w stolicy Rumunii z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Teodorem Melescanu i prezydentem Klausem Iohannisem; wśród głównych tematów jego rozmów znalazły się relacje bilateralne oraz działanie w ramach różnych formatów współpracy regionalnej.

Cytowany w przekazanym PAP komunikacie resortu dyplomacji szef MSZ zaznaczył, że Rumunia jest trzecim – po Bułgarii i Niemczech – celem jego wizyty dwustronnej od czasu objęcia przez niego ministerialnej teki.

„Podkreśla to wagę bardzo dobrych stosunków pomiędzy naszymi krajami, a także rolę partnerów z Europy Środkowo-Wschodniej w polityce zagranicznej Polski” – zauważył Jacek Czaputowicz.

Jak poinformował resort dyplomacji, spotkanie szefów MSZ Polski i Rumunii „potwierdziło wolę intensyfikacji relacji dwustronnych i poszukiwania możliwości dalszego rozwoju rosnącej współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej i transportowej, w tym z wykorzystaniem możliwości zarysowanych podczas Szczytu Trójmorza w Warszawie w lipcu 2017 r.”.

Tematem spotkania – według komunikatu biura prasowego MSZ – były również kwestie współpracy regionalnej państw wschodniej flanki NATO (tzw. Dziewiątki Bukareszteńskiej) w sferze polityki bezpieczeństwa, przyszłość UE, polityka wschodnia, problematyka energetyczna i migracyjna, a także kształt wieloletniego budżetu Unii po 2020 r. Jacek Czaputowicz wskazał w tym kontekście, że polsko-rumuńska współpraca w tym zakresie „będzie wzmacniania, także w kontekście prezydencji Rumunii w Radzie UE w pierwszej połowie 2019 r.” Jak podało MSZ, ministrowie omówili również formy współpracy Polski i Rumunii na forum innych organizacji międzynarodowych, m.in. w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Czaputowicz i Melescanu zgodzili się ponadto co do potrzeby integracji z UE państw Bałkanów Zachodnich, która – ich zdaniem – jest jedyną drogą do „zapewnienia bezpieczeństwa, dobrobytu i współpracy w tej części Europy”.

„Podobnie patrzymy na kwestie przyszłości Europy oraz zagrożeń dla jej bezpieczeństwa i cenimy współpracę w formatach regionalnych, m.in Dziewiątki Bukareszteńskiej i Trójmorza” – ocenił polski minister po rozmowach ze swoim rumuńskim odpowiednikiem.

Z kolei jednym z tematów poruszonych przez Jacka Czaputowicza w rozmowie z rumuńskim prezydentem były – jak czytamy w komunikacie MSZ – „plany wspólnych obchodów w 2019 r. 100. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Rumunią”.

Wizyta Jacka Czaputowicza odbyła się trzy dni po powołaniu dotychczasowej europarlamentarzystki Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Vioricy Dancili na stanowisko szefowej rumuńskiego rządu. Poprzedni premier Mihai Tudose zrezygnował z funkcji w związku z konfliktem z przywódcą PSD Liviu Dragneą i, w następstwie, utratą poparcia ugrupowania.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl