fot. PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie szefów MSZ Polski i Litwy ws. bezpieczeństwa energetycznego oraz polityki wobec Rosji

Bezpieczeństwo energetyczne, relacje dwustronne oraz polityka wobec Rosji – to najważniejsze tematy czwartkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy. Szef litewskiej dyplomacji wziął wcześniej udział w dorocznej naradzie ambasadorów RP.

Minister Jacek Czaputowicz wskazał, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza Warszawa i Wilno wypracowały stabilną bazę dla rozwijania partnerstwa. Stanowiska Polski i Litwy w zakresie bezpieczeństwa, energetyki oraz polityki wschodniej są zbliżone. Zarówno Polska, jak i Litwa chcą, aby nowe ramy finansowe Unii Europejskiej były ambitne. Dla obu państw priorytetem jest zbilansowana polityka spójności.

W czasie rozmów padła istotna deklaracja dotycząca edukacji Polaków mieszkających na Litwie – mówił szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

– Oczekujemy na rozwiązanie problematycznych kwestii w zakresie szkolnictwa, pisowni nazwisk czy ustawowego uregulowania spraw ochrony mniejszości narodowych. Dziękuję zarazem ministrowi Linasowi Linkevičiusowi za deklarację dotyczącą rozwiązania problemu podręczników na Litwie jako rozwiązanie tymczasowe. Litwa dopuści polskie podręczniki do używania w swoim systemie szkolnictwa, co jest właściwym rozwiązaniem tymczasowym w tej kwestii – powiedział Jacek Czaputowicz.

Ministrowie wyrazili gotowość intensyfikacji współpracy naszych przemysłów obronnych. Polska i Litwa zgadzają się co do konieczności utrzymania unijnych sankcji nałożonych na Rosję.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl