fot. flickr.com

Litwa: Sejm wyraził wotum zaufania wobec odnowionego rządu z ministrami narodowości polskiej

Sejm Litwy wyraził we wtorek wotum zaufania wobec odnowionego rządu premiera Sauliusa Skvernelisa. Przysięgę złożyło też trzech nowych ministrów; wśród nich dwoje narodowości polskiej z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie–Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

Ministrem spraw wewnętrznych została posłanka AWPL-ZChR Rita Tamaszuniene, a ministrem transportu – poseł tej samej partii Jarosław Narkiewicz. Zmiana zaszła też na stanowisku ministra rolnictwa. Szefem tego resortu został poseł Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDDP) Andrius Palionis.

Po raz pierwszy w 14-osobowym gabinecie jest aż dwoje ministrów narodowości polskiej.

„Zaproszenie nas do koalicji rządzącej, powierzenie dwóch bardzo ważnych resortów jest wyrazem zaufania wobec naszego ugrupowania” – powiedziała dziennikarzom po głosowaniu w Sejmie Rita Tamaszuniene.

„Swoją pracą i działalnością udowodniliśmy, że Polak potrafi, że jest pełnoprawnym obywatelem (Litwy – PAP), że ma dobre pomysły i je realizuje” – dodała minister.

Rita Tamaszuniene przypomniała, że na Litwie z inicjatywy AWPL-ZChR został m.in. wprowadzony program wzorowany na polskim „500 plus” oraz Karta Dużej Rodziny.

Na początku lipca cztery litewskie partie podpisały nową umowę koalicyjną. Do Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVZS), z którego wywodzi się premier Skvernelis, i LSDDP dołączyły Porządek i Sprawiedliwość (TT) oraz AWPL-ZChR.

Decyzja o utworzeniu nowej koalicji rządzącej zapadła w wyniku majowych wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Gitanas Nauseda.

PAP/RIRM

drukuj