fot. wikipedia

Litwa: Chrzcielnicę marszałka Józefa Piłsudskiego usunięto z kościoła

Z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, usunięto pamiątkową chrzcielnicę i tablicę z 1927 roku informującą o chrzcie marszałka. Chrzcielnicę i tablicę przeniesiono do kościelnego przedsionka.

„Ksiądz (proboszcz Deimantas Braziulis – PAP) powiedział, że Piłsudski nie jest świętym i miejsce chrzcielnicy nie jest przy ołtarzu” – powiedziała w poniedziałek PAP Apolonia Pietuchowa, która opiekuje się kościołem.

„Stoi to teraz wszystko w ciemnym kątku” – dodała.

W sobotę z głównego ołtarza usunięto też figury Matki Boskiej i Pana Jezusa, obrazy stojące na bocznych ołtarzach, dywany, a także stare, według słów parafian, zabytkowe ornaty, które były prezentowane w kościele.

„Tego wszystkiego tu jest za dużo” – miał powiedzieć ks. Deimantas Braziulis.

Parafianie są oburzeni.

„Pusto tu teraz. Ubogo” – mówiła pani Apolonia Pietuchowa.

Ksiądz proboszcz zapowiadał „porządkowanie kościoła”, ale konkretnych działań nie uzgodnił z wiernymi.

„Sądziłam, że będziemy odkurzać” – wskazała pani Apolonia Pietuchowa.

W poniedziałek PAP nie udało się telefonicznie skontaktować z ks. Deimantasem Braziulisem. Bezskutecznie usiłował wyjaśnić sprawę także przewodniczący Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz. Jak powiedział PAP, „to smutne, jeżeli potwierdzi się to, co mówią parafianie”.

„Smutne, że duszpasterz nie potrafi porozumieć się z wiernymi, że ignoruje ich zdanie” – dodał Michał Mackiewicz.

Powiewiórka jest miejscowością położoną osiem kilometrów od rodzinnego majątku Piłsudskich – Zułowa. Drewniany kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w połowie XVIII w., a następnie gruntownie przebudowany w połowie XIX w.

Kościół w Powiewiórce, który znajduje się na szlaku z Wilna do Zułowa, jest często odwiedzany przez turystów, głównie z Polski.

PAP/RIRM

drukuj