fot. IPN

Na Litwie odnowiono pamięć o Jadwidze Dudziec – żołnierzu AK

Na wileńskim cmentarzu na Rossie odbyła się dziś uroczystość wyświęcenia odrestaurowanego staraniami Ambasady Polskiej na Litwie grobu Jadwigi Dudziec, żołnierza Armii Krajowej, harcerki uhonorowanej tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

„Dzisiaj odnawiamy pamięć o Jadwidze Dudziec. Dzięki takim ludziom, jak pani Jadwiga możemy z dumą mówić, że polski naród nie tylko wymagał pomocy, ale również udzielał pomocy tym, którzy jej potrzebowali” – podkreślił Jarosław Czubiński ambasador na Litwie.

W uroczystości uczestniczyli też polscy kombatanci, harcerze, przedstawiciele społeczności polskiej, a także prezes Stowarzyszenia Żydów na Litwie Fainy Kuklansky.

Ambasador zaznaczył, że ten grób w pewnym stopniu jest dla Wilna miejscem symbolicznym”.

Jadwiga Dudziec, tak jak wielu mieszkańców przedwojennego Wilna, była absolwentką uniwersytetu Stefana Batorego, harcerką, działaczką katolicką. W czasie wojny była żołnierzem Armii Krajowej, ratowała Żydów. Zginęła w lipcu 1944 r. w operacji Ostra Brama w czasie wyzwalania Wilna przez AK.

„Była jedną z wielu, a jednocześnie postacią wybitną. Nie wolno zapominać o takich grobach, nie wolno zapominać o tych miejscach” – wskazał Jarosław Czubiński.

Na Litwie jest wiele polskich miejsc pamięci narodowej. Polska placówka dyplomatyczna na swej stronie internetowej uruchomiła podstronę zawierającą roboczy wykaz takich miejsc. Jest ich ponad 200, są to tereny walk i groby polskich żołnierzy. Lista jest ciągle uzupełniana.

Przygotowując się do obchodów Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek, ambasada polska w tym roku zakupiła 4,5 tys. zniczy oraz prawie 50 wieńców i wiązanek, a także około 1000 metrów biało-czerwonych szarf i taśm. Za pośrednictwem Związku Polaków na Litwie oraz Związku Harcerstwa Polskiego światełka pamięci zapłoną w miejscach ważnych dla narodu polskiego już w tym tygodniu.

PAP/RIRM

drukuj