KE za przedłużeniem kontroli na granicach w strefie Schengen

Komisja Europejska zgodziła się dziś na przedłużenie o trzy miesiące kontroli wprowadzonych na niektórych granicach wewnętrznych w strefie Schengen w związku z napływem migrantów. Poinformował o tym unijny komisarz spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos.

Ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć Rada Unii Europejskiej, czyli przedstawiciele rządów państw członkowskich.

Niemcy, Austria, Dania, Szwecja i Norwegia wprowadzały tymczasowe kontrole graniczne od jesieni ubiegłego roku. 12 maja Rada UE zgodziła się na ich utrzymanie przez sześć miesięcy, czyli do 12 listopada.

Kontrole obowiązują na granicach: austriacko-węgierskiej, austriacko-słoweńskiej, niemiecko-austriackiej, w duńskich portach z połączeniami promowymi do Niemiec i na lądowej granicy między Niemcami a Danią, w szwedzkich portach w południowo-zachodnim regionie kraju oraz na moście nad cieśniną Sund, a także w norweskich portach z połączeniami do Danii, Niemiec i Szwecji.

Komisja uznała, że choć sytuacja w strefie Schengen stopniowo się stabilizuje, to nie przywrócono jeszcze normalnego funkcjonowania obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych pomiędzy krajami członkowskimi.

Według KE liczba docierających do Unii nielegalnych imigrantów i osób starających się o azyl znacząco spadła, głównie dzięki marcowemu porozumieniu z Turcją w sprawie ograniczania migracji. Na mocy tego porozumienia Turcja zgodziła się przyjmować z powrotem wszystkie osoby, w tym uchodźców, które nielegalnie przedostają się na greckie wyspy; wzmocniła też ochronę granic i zwalcza szajki przemytników ludzi.

Jednak w Grecji wciąż przebywa około 60 tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się do Unii Europejskiej przed zamknięciem tzw. bałkańskiego szlaku migracyjnego.

„Dlatego zniesienie na tym etapie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych (strefy Schengen) mogłoby doprowadzić do nasilenia wtórnych przemieszczeń migrantów” – ocenia Komisja.

KE podkreśla, że administracje krajów strefy Schengen, których dotyczy wtorkowy komunikat, nadal są poważnie obciążone dużą liczbą złożonych wniosków o azyl.

„Naszym głównym celem jest utrzymanie strefy Schengen, która jest jednym z najważniejszych osiągnięć UE” – podkreślił Dimitris Awramopulos, członek Komisji Europejskiej na konferencji prasowej w Strasburgu.

Komisja zaleciła utrzymanie kontroli granicznych przez trzy, a nie kolejne sześć miesięcy, bo liczy, że na początku przyszłego roku sytuacja w strefie Schengen względnie się ustabilizuje. Ma w tym pomóc powołanie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, która osiągnie zdolność operacyjną w styczniu przyszłego roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl