Premier Beata Szydło: Szkoda, że KE nie stosuje równej miary wobec wszystkich państw UE

Według Komisji Europejskiej powrót do poprzedniego wieku emerytalnego w Polsce to dyskryminacja; szkoda, że KE nie stosuje równej miary wobec wszystkich państw UE – napisała na Twitterze premier Beata Szydło.

W poniedziałek do ministerstwa pracy dotarł list komisarz ds. równości płci Very Jourovej i komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen ws. różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zdaniem Komisji odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji.

Rzeczniczka KE Mina Andreewa tłumaczyła, że na obecnym etapie mamy do czynienia z wymianą informacji między Polską i Komisją Europejską, bo reforma dotycząca wieku emerytalnego w Polsce nie weszła jeszcze w życie.

„Procedurę o naruszenie prawa można rozpocząć tylko na podstawie aktów prawnych. W tej chwili chcielibyśmy znaleźć rozwiązanie w ramach dialogu” – podkreśliła.

„Według KE powrót do poprzedniego wieku emerytalnego w PL to dyskryminacja. Szkoda, że KE nie stosuje równej miary wobec wszystkich państw UE” – napisała premier Szydło.

PAP/RIRM

drukuj