fot. PAP/EPA

KE przyjęła opinię dot. Polski

Komisja Europejska przyjęła opinię o zagrożeniach dla praworządności w Polsce. Nasz kraj będzie miał teraz dwa tygodnie, by na nią zareagować. Jeśli odpowiedź nie będzie zadowalająca, KE może wydać zalecenia ws. rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. 

Przed godz. 13.00 KE podała do wiadomości publicznej informację o tym, że prześle polskim władzom swoją ocenę oraz wskazówki do rozwiązania obecnej sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, w ramach procedury praworządności – poinformował Dawid Nahajowski, korespondent Radia Maryja z Brukseli.

– Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans dodał jednocześnie, że nie chce angażować się w polityczne debaty. Na tym etapie procesu warto przypomnieć, że w świetle zasad regulującej ramy UE na rzecz oceny praworządności w danym państwie członkowskim, treść korespondencji pomiędzy KE a Polską, ma być z zasady poufna, aby jak zapisano w komunikacie KE z roku 2014, ułatwić szybkie osiągnięcie rozwiązania, którego tak bardzo wszyscy oczekują – powiedział Dawid Nahajowski.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański oświadczył, że intencje polskiego rządu i KE są zbieżne. „I rząd, i KE chce uzdrowienia sytuacji wokół TK. Chcemy jednak rozwiązać kryzys z powodu odpowiedzialności za państwo, a nie rekomendacji instytucji międzynarodowych.”– powiedział Konrad Szymański. Jak dodał, rząd przedstawi rozwiązania poszczególnych problemów.

 

RIRM

drukuj