fot. flickr.com

B. Szydło: wyślemy odpowiedź do KE ws. kryzysu wokół Trybunału

Dziś mija termin, jaki Komisja Europejska dała polskim władzom na wdrożenie zaleceń dotyczących rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Premier Beata Szydło zapewniła, że odpowiedź do Komisji będzie przesłana.

W lipcowych rekomendacjach KE zaleciła przestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia ubiegłego roku dotyczących wyboru jego sędziów oraz ogłoszenie i pełne wykonanie wyroku z 9 marca i jego późniejszych wyroków.

Komisja zaleciła też m.in. zagwarantowanie automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków, niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej.

Premier Beata Szydło zapowiedziała w środę, że odpowiedź w sprawie zaleceń Komisji Europejskiej zostanie wysłana w terminie.

Na pewno zostanie wysłana odpowiedź do Komisji Europejskiej. Będziemy się w niej odnosić do zawartych w tej opinii uwag, które – co muszę powiedzieć z przykrością – zostały sporządzone na podstawie przesłanek politycznych, a nie merytorycznych. My w swojej opinii wskażemy przesłanki merytoryczne – powiedziała premier Szydło.

Zalecenia Komisji z lipca to drugi etap procedury ochrony praworządności wszczętej wobec Polski w styczniu w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Kolejnym etapem może być wniosek do Rady Unii Europejskiej o stwierdzenie zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. Ostatecznym krokiem w procedurze mogłoby być nałożenie sankcji wraz z pozbawieniem prawa głosu w Radzie UE.

RIRM

drukuj