WSKSiM: międzynarodowy kongres o zapomnianych bohaterach II wojny światowej

,,Przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach II wojny światowej. Pomoc Polaków w ratowaniu Żydów” – to tytuł międzynarodowego kongresu, który odbędzie się dziś w auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Kongres organizowany jest w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego celem jest m.in. przekazywanie rzetelnej wiedzy historycznej na temat wkładu Polaków w ratowanie Żydów i walka ze stereotypami polskiego antysemityzmu.

Przebudowanie świadomości historycznej w tym temacie jest wielkim wyzwaniem – mówił na antenie TV Trwam dr Adam Sandauer, który zabierze głos podczas dzisiejszego kongresu.

Trzeba – i to jest wielkie wyzwanie tego pokolenia – próbować przebudowywać świadomość. Nie tylko polską, bo ze świadomości polskiej mało – myślę, że wśród Polaków byli jedni i drudzy, natomiast szmalcowników trzeba zwalczać, a pokazywać te najlepsze postawy. Wobec współczesnych elementów nie można o tym mówić, bo na dzień dzisiejszy, jeśli komuś chce się przypiąć łatkę, że się go nie lubi – jest „antysemitą”. A jak komuś chce się przypiąć łatkę, że jest lewak – jest „Żydem”. Nie wszyscy, którzy są niedobrzy to antysemici i nie wszyscy, którzy są lewakami to są Żydzi. Nie używajmy tych rasistowskich narzędzi – powiedział dr Sandauer.

W wydarzeniu wezmą udział m.in. wiceszef MSZ Jan Dziedziczak i przedstawiciel ambasady Izraela w Polsce. Wśród prelegentów znajdą się prezes IPN dr Jarosław Szarek i Chava Nissimov z Izraela.

Otwarcie kongresu planowane jest na godz. 10.00. Transmisja na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj