WSKSiM: Konferencja nt. Polskich Lasów Państwowych

W kompleksie akademickim WSKSiM odbędzie się sympozjum naukowe „Polskie Lasy Państwowe i ich rola w jednoczącej się Europie”.

Uczestnicy konferencji zgromadzą się w auli uczelni, przy ul. Starotoruńskiej o godz. 10.00. Po krótkim wstępie głos zabiorą prelegenci. Bardzo cieszymy się z tej inicjatywy – mówi dr Dorota Żuchowska, dziekan WSKSiM.

– To sympozjum organizowane przez Zakład Polityki Środowiska WSKSiM. Specjaliści podejmą tematykę dotyczącą podstaw prawnych funkcjonowania Polskich Lasów Państwowych. Odniosą się do tego, jakim dziedzictwem kulturowym są  PLP, wskażą wreszcie, że PLP są wzorem zrównoważonego rozwoju dla świata i jednoczącej się Europy – informuje Dziekan.

Wykłady wygłoszą naukowcy związani z tematyką i środowiskiem Polskich Lasów Państwowych, m.in. były minister ochrony środowiska, wykładowca SGGW prof. dr hab. Jan Szyszko, prof. dr hab. Andrzej Grzywacz z Polskiej Akademii Nauk oraz dr inż. Konrad Tomaszewski z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych .

Prelegenci poruszą problematykę Lasów Państwowych zarówno w kontekście krajowym jak i międzynarodowym. Zapowiedziane wykłady to m.in. „Polskie Lasy Państwowe wzorem zrównoważonego rozwoju dla świata i jednoczącej się Europy”, „PLP dziedzictwem kulturalnym narodu” oraz „Rola lasów w ochronie przyrody”.

Inicjator sympozjum, prof. dr hab. Jan Szyszko podkreśla, że temat Polskich Lasów Państwowych jest niezwykle istotny w kontekście europejskim. PLP Są wzorem zrównoważonego rozwoju dla rozwiniętego świata, w tym dla jednoczącej się Europy – zaznacza.

– Stan środowiska przyrodniczego mierzy się w gruncie rzeczy występowaniem rodzimych gatunków roślin i zwierząt – tych dziko żyjących. I to właśnie te gatunki są wskaźnikiem tego, czy ten stan środowiska jest dobry, czy też zły. Stan środowiska przyrodniczego większości państw wysoko rozwiniętych (głównie tzw. starej piętnastki) jest katastrofalny. (…) Dzięki polskiemu leśnictwu następuje eksplozja gatunków, które dawno zniknęły z mapy jednoczącej się Europy. Polskie Lasy Państwowe są wzorem w zakresie zrównoważonego rozwoju. Są przykładem, w jaki sposób prowadzić gospodarkę dla dobra człowieka, by jednocześnie odbudować żywe zasoby przyrodnicze – tłumaczy Profesor.
plakat-sympozjum-lasy

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl