Koszalin: Pochówek dzieci utraconych

Kolejny pochówek dzieci utraconych odbędzie się w sobotę 22 marca w Koszalinie. Msza św. rozpocznie się o godz. 10:00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry). Eucharystii przewodniczyć będzie ks. Piotr Subocz, kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11:30 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Tym razem w zbiorowym grobie pochowane zostaną ciała dzieci utraconych nie tylko z Koszalina, ale także z Kołobrzegu. Pochówek ma charakter ekumeniczny.

Przypomnijmy, pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011r. Będzie to już siódmy pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano już ponad 1900 dzieci.

Rodzice, których dziecko zmarło jeszcze przed narodzeniem, niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży doszło do zgonu dziecka, mają prawo pochować swoje dziecko. Jeżeli lekarz wystawi zgłoszenie urodzenia martwego dziecka, to matka może skorzystać z 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, uzyskać zasiłek pogrzebowy z ZUS oraz odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej (jeżeli umowa tego nie wyklucza).

Jeżeli nie jest możliwe określenie płci dziecka, to na podstawie karty zgonu do celów pochówkowych, rodzice mogą pochować dziecko na własny koszt. Mają też możliwość zrzec się prawa do pochówku (wówczas ciała tych dzieci zostaną pochowane w zbiorowym grobie na koszalińskim cmentarzu). Informacje te zawarte są w miniporadniku, który przekazywany jest rodzicom w szpitalach w naszym regionie. Zamieszczony jest także na stronie www.koszalin.opoka.org.pl.

W Koszalinie i Słupsku działa grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka, które zmarło przed narodzeniem. Jest to cykl sześciu spotkań zamkniętych. Tematyka tych spotkań, to „Komunikacja ze sobą”, „Kontakt z drugim człowiekiem”, „Radzę sobie w trudnych sytuacjach” oraz „Potrafię ci pomóc”. Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w kolejnym cyklu spotkań w Koszalinie, mogą się zgłaszać do Karoliny Wogórki, wysyłając mail: [email protected]. W Słupsku zgłoszenia przyjmuje Małgorzata Myrcha [email protected].

Ks. Wojciech Parfianowicz

Rzecznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl