fot. Monika Bilska

Na WSKSiM w Toruniu odbyły się regionalne obchody Święta Lasu

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyły się regionalne obchody Święta Lasu. Uroczystość była okazją do wyrażenia wdzięczności leśnikom za ich codzienną służbę dla dobra ojczyzny.  

Poniedziałkowe obchody Święta Lasu rozpoczęły się uroczystą Mszą św., której przewodniczył o. dr. Tadeusz Rydzyk CSsR. W czasie homilii Założyciel i Dyrektor Radia Maryja podkreślał, że praca leśnika jest służbą dla narodu polskiego.

– Wy na co dzień przeżywacie to piękno. Nie wyobrażam sobie, że moglibyście powiedzieć: „Nie ma Boga”. Można mieć wątpliwości, a one są po to, żeby je rozwiązywać. To jest wołanie naszej natury: szukaj rozwiązania, szukaj prawdy, nie zaklepuj tego, jak np. ranę – jakiś wrzód powstaje, to chcą go zakryć plastrem. To tylko będzie jeszcze gorzej. Trzeba rozwiązać ten problem.  Tak samo z wiarą. I wy jesteście świadkami Pana Boga – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk i dodał, że to właśnie leśnicy każdego dnia dbają o piękno dane nam przez Boga.

Po zakończeniu uroczystej Mszy św., zebrani goście mieli okazję wysłuchać koncertu chóru „Lutnia”.

Polskie lasy, pomimo wielu zagrożeń, takich jak pożary, susza czy silne wiatry, zachowują dobrą kondycję. Jest to możliwe dzięki pracy leśników – podkreślił dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

– Od 95 lat łączymy dwie rzeczy: tradycję i nowoczesność. Jesteśmy tradycyjnie leśnikami, zajmujemy się stałym powiększaniem powierzchni lasów w Polsce, zasobów leśnych, chronimy lasy – to są nasze obowiązki ustawowe, a jednocześnie nadążamy za rozwojem społeczno- gospodarczym, rozwojem informatyzacji, nowoczesnych technik – tłumaczył dyrektor generalny Lasów Państwowych.

To właśnie dzięki tym nowym rozwiązaniom lasów w Polsce przybywa.

– Wystarczy powiedzieć, że jesteśmy jedyną organizacją państwową w Europie, która co roku czarteruje prawie 50 samolotów i śmigłowców. Są one wykorzystywane do monitorowania stanu lasu, patrolowania, jak również do gaszenia pożarów – mówił Andrzej Konieczny.

Takie rozwiązania sprawiają, że Polska staję się przykładem dla świata w prawidłowej ochranie przyrody – podkreślał obecny na uroczystościach prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

– Jesteśmy wzorem dla całego świata w kontekście użytkowania zasobów przyrodniczych w postaci lasów. To nic innego, jak czynienia sobie ziemi poddaną: użytkuj te zasoby przyrodnicze dla dobra tych zasobów i dla dobra człowieka – zaznaczył poseł PiS.  

W kontekście polityki klimatycznej Polska również odgrywa kluczową rolę, powiedział profesor.

– Jesteśmy rekordzistami świata: z jednej strony nowe technologie spalania, a z drugiej strony świetnie zorganizowane Lasy Państwowe, które pochłaniają coraz więcej dwutlenku węgla. Mieliśmy dokonać redukcji emisji dwutlenku węgla na poziomie 6 proc. (…), a wykonaliśmy to na poziomie 32 proc. – mówił prof. Jan Szyszko.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie praca leśników.

– Etos leśnika to jest etos patrioty, to jest praca organiczna, to jest człowiek najbliżej tej osoby w lokalnej społeczności – powiedział dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Bartosz Bazela.

Podczas uroczystości miało również miejsce wręczenie medali leśnikom, jako wotum wdzięczności za ich wieloletnią służbę ojczyźnie. Po ogólnej naradzie uczestnicy wydarzenia wzięli udział w spotkaniu z bracią leśną.

TV Trwam News

drukuj