fot. PAP/Jacek Turczyk

Spór o „500 plus” w Warszawie

Warszawski ratusz straszy mieszkańców, że nie otrzymają świadczenia „500 plus”. Prezydent Rafał Trzaskowski wini za to rząd. Ministerstwo rodziny zapewnia, że wszystkie środki na realizację programu są przekazywane. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówi wprost: prezydent Trzaskowski prowadzi operację, która zmierza do tego, by nie wypłacać „500 plus”.

Mieszkańcy Warszawy coraz częściej słyszą w urzędach, że mogą nie otrzymać świadczenia „500 plus”, które obejmuje też pierwsze dziecko. Straszy tym również prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

– Rząd przekazuje pieniądze wszystkim samorządom w ostatniej chwili. Ja nie rozumiem, dlaczego pieniędzy nie można było przekazać na cały rok. Rozumiem, że rząd ma problem z tym, że trzeba wypłacić „500 plus” na każde dziecko – mówił prezydent Warszawy.

Środki na realizację flagowego programu rządu Prawa i Sprawiedliwości są przekazywane samorządom na bieżąco – zapewniła minister rodziny Bożena Borys-Szopa.

– Od 27 września wojewodowie rozpoczęli przekazywanie pieniędzy zabezpieczających realizację wniosków „500 plus” już na miesiąc październik. Nie rozumiem całego zamieszania wokół „500 plus” – podkreśliła szefowa resortu.

Samorządy otrzymują takie kwoty, o jakie wnioskowały. Warszawski ratusz pod koniec sierpnia zgłosił zapotrzebowanie na 67 mln zł na wrześniowe wypłaty „500 plus”. Następnie wysłał 10 września wniosek o dodatkowe 35 mln zł.

– Wojewoda przekazał miastu stołecznemu stosowne kwoty zgodne ze złożonym zapotrzebowaniem – powiedziała Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Stołeczny ratusz ma problem z właściwym oszacowaniem liczby beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”. Teraz brakuje mu środków, jednak w poprzednich miesiącach było ich z kolei za dużo.

– Do tej pory wręcz obserwowaliśmy, że te środki leżały nierozdysponowane na koncie miasta stołecznego Warszawy – dodała Ewa Filipowicz.

Działania prezydenta Trzaskowskiego krytykuje prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

– Prezydent Trzaskowski prowadzi operację, która zmierza do tego, by nie wypłacać „500 plus” – ocenił Jarosław Kaczyński.  

To zapowiedź tego, co się stanie z tym wielkim programem społecznym, jeśli opozycja przejmie władzę – zaznaczył lider partii rządzącej.

– Być może to jest próba, która ma sprawdzić, w jaki sposób Polacy, polskie rodziny, na to reagują. Trzeba to traktować bardzo poważnie – powiedział prezes PiS.

Minister rodziny zapewniła, że środki na wypłatę „500 plus” dla wszystkich uprawnionych są zagwarantowane w budżecie. Bożena Borys–Szopa zaapelowała do władz Warszawy o szybką realizację zobowiązań wobec rodzin.

– Apeluje do władz miasta, zwłaszcza do pana prezydenta, aby w kampanii wyborczej, która jest polityczną rozgrywką, nie używał polskich rodzin – akcentowała szefowa resortu.

Warszawa od dawna ma problem z programem „500 plus”. Tylko 80 proc. ze złożonych w stolicy wniosków jest realizowanych. W innych dużych miastach ten wskaźnik przekracza 90 proc.

TV Trwam News

drukuj