fot. twitter.com

Warszawa: Trwa międzynarodowa konferencja „Energy Summit 2019”

W Warszawie trwa międzynarodowa konferencja „Energy Summit 2019 – warunki zrównoważonej transformacji energetycznej”. Dziś drugi dzień wydarzenia.

Debata ma wyznaczyć kierunki dyskusji dot. transformacji energetycznej oraz m.in. oczekiwania co do polityki gospodarczej i klimatycznej Unii Europejskiej. Przybyli na nią polscy i zagraniczni politycy, przedstawiciele sektora węglowego oraz eksperci.

Wiceminister energii Adam Gawęda, mówiąc o warunkach zrównoważonej transformacji energetycznej, podkreślił, że powinny one umożliwiać nam bazowanie na naszych zasobach, także w nowoczesnych technologicznie systemach energetyczno-ciepłowniczych.

– W związku z tym wypracowujemy stanowisko, aby w przyszłości, korzystając z naszego bardzo dobrego zaplecza surowcowego, wykorzystywać węgiel kamienny i węgiel brunatny w nowoczesnych technologiach – takich, które pozwalają na ograniczanie emisji. Te bloki energetyczne, które są oddawane właśnie teraz do eksploatacji, to bloki, które pracują na bardzo wysokich parametrach efektywnościowych, a w związku z tym pozwalają na ograniczenie wszelkich zanieczyszczeń. Praktycznie 100 proc. pyłów jest eliminowana poprzez specjalne filtry. Ta debata również pokazuje, że my możemy tę drogę rozwoju technologicznego objąć poprzez zgazowanie węgla – to, co stosują Japończycy, czyli produkcja paliw przyszłości (wodoru). Nie zamykajmy sobie drogi do potencjału, którym dysponujemy – wskazał Adam Gawęda.

Konferencję „Energy Summit 2019” współorganizuje m.in. resort energii. Wydarzenie stanowi kontynuację pracy i międzynarodowego dialogu, zapoczątkowanego na kongresie „Energy 24” w Katowicach w grudniu ub. roku.

Wnioski z konferencji zostaną zawarte w Deklaracji końcowej. Organy unijne powinny je wziąć pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji o regułach realizacji procesu transformacji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl