Gabinet dla Zofii Pileckiej-Optułowicz w warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL

Od dziś Zofia Pilecka-Optułowicz, córka legendarnego rtm. Witolda Pileckiego, ma swój gabinet w warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL. W specjalnym gabinecie córka bohaterskiego Witolda Pileckiego będzie organizować spotkania z dziećmi i młodzieżą, aby przybliżać im polską historię.

Klucz do gabinetu przekazał Zofii Pileckiej-Optułowicz dyrektor placówki, Jacek Pawłowicz. Jak wskazał, córka Rotmistrza to strażniczka pamięci, która będzie mogła teraz tę pamięć przekazywać innym.

Zofia Pilecka dziękując za tę inicjatywę, nie kryła wzruszenia.

Nie powinnam nawet tak bardzo mocno być akcentowana, jako osoba, która coś tam specjalnego robi. Ja robię to z powodów zupełnie innych, to jest moja powinność – powiedziała Zofia Pilecka-Optułowicz.

Uroczystości przekazania klucza towarzyszyło odznaczenie Zofii Pileckiej-Optułowicz medalem „Pro Patria”. Jest to odznaczenie przyznawane „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Medal wręczył p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk.

– Myślę, że rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, największego zrywu Armii Krajowej, której jednym z największych i najwspanialszych rycerzy był ojciec Pani Zofii, jest doskonałym momentem, aby podziękować tym odznaczeniem za Pani walkę o pamięć, walkę o prawdę – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Rtm. Witold Pilecki to nie tylko jedyny ochotnik do Auschwitz, ale także uczestnik Powstania Warszawskiego. Jest uznawany za jednego z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej. Jego córka, Zofia, już od lat dba o propagowanie postaci Rotmistrza, zwłaszcza wśród młodzieży.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl