fot. flickr.com

Mec. L. Obara o śp. Karolu Tenderze: Człowiek o ogromnej determinacji, który walczył z obelżywym określeniem „polskie obozy zagłady” niemieckich mediów  

Karol Tendera był człowiekiem o ogromnej determinacji, który walczył z określeniem „polskie obozy zagłady”, a więc z określeniem obelżywym, którym posługują się niemieckie media. Poświęcił temu problemowi ostatnie 6 lat swego długiego życia – powiedział mecenas Lech Obara, który reprezentował śp. Karola Tenderę w procesach sądowych. Karol Tendera zmarł we wtorek w wieku 98 lat.

Karol Tendera był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz. Sądownie walczył z używaniem przez niemieckie media określenia „polskie obozy”. W tej sprawie wytoczył proces telewizji ZDF. Wyrokiem sądu apelacyjnego w Krakowie z roku 2016, określenie „polskie obozy” jest historycznym kłamstwem. To dzięki staraniom Karola Tendery przestrzeń publiczna jest prawnie chroniona od tego typu szkalujących Polskę określeń.

– Był człowiekiem o ogromnej determinacji, który walczył z określeniem „polskie obozy zagłady”, a więc z określeniem obelżywym, którym posługują się niemieckie media. Poświęcił temu problemowi ostatnie 6 lat swego długiego życia. To dzięki panu Karolowi Tenderze i jego determinacji, w przestrzeni publicznej nie mogą się już bezkarnie pojawiać tego rodzaju kłamliwe i obraźliwe określenia – wskazał mecenas Lech Obara.

Droga pana Karola Tendery zbiegła się w czasie z finałem naszej walki stworzenia narzędzia służącego do zwalczania antypolonizmu – podkreślił.

– W ostatnim tygodniu, w środę, jakby doczekał jeszcze pan Karol wygranej z ZDF, a więc tej największej niemieckiej telewizji, której określenia „polski obóz zagłady Auschwitz” tak mocno go oburzyło. Odszedł więc w poczuciu spełnienia swego jeszcze jednego obowiązku, obrony dobrego imienia Polski – mówił mecenas.

W lutym tego roku prezydent Andrzej Duda odznaczył śp. Karola Tenderę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 radiomaryja.pl

drukuj