Członkowie Komitetu Wojskowego NATO powitani w Warszawie

Szefowie obrony państw członkowskich i strategiczni dowódcy NATO uczestniczyli w piątek wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie w ceremonii powitalnej, otwierającej konferencję komitetu Wojskowego NATO.

Na piątek zaplanowano uroczystą kolację. Sesje konferencji rozpoczną się w sobotę, a otworzą ją wystąpienia szefa MON i przewodniczącego KW NATO marszałka lotnictwa Sir Stuarta Peacha. Gospodarzem konferencji jest szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak. Szef Sztabu wręczył uczestnikom powitalnej ceremonii medal 100-lecia ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Konferencja Komitetu Wojskowego NATO to okazja dla szefów obrony – są nimi szefowie sztabów generalnych – państw członkowskich na spotkanie i omówienie ważnych dla Sojuszu spraw. Tym razem obejmą one takie tematy jak gotowość, reagowanie i modernizacja, a także zalecenia dotyczące przyszłych operacji NATO, ćwiczeń i działań, w tym ściślejszej współpracy z organizacjami międzynarodowymi.

Szefowie obrony wybiorą także następnego dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego (International Military Staff, IMS), który obejmie urząd w przyszłym roku.

Konferencję Komitetu Wojskowego NATO poprowadzi jego przewodniczący, wspierany przez naczelnego dowódcę sojuszniczych sił w Europie (SACEUR) gen. Curtisa „Mike’a” Scaparrottiego i naczelnego dowódcę ds. transformacji (SACT) gen. Andre Lanatę.

Komitet Wojskowy jest najwyższym organem wojskowym NATO, tworzą go szefowie obrony 29 państw członkowskich. Komitet przekłada wytyczne polityczne na decyzje wojskowe. Formalne spotkania na poziomie szefów obrony państw członkowskich odbywają się co najmniej trzy razy do roku, w tym dwa razy (wiosną i jesienią) w kwaterze głównej NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego. Na sesjach KW NATO przedstawiciele państw sojuszniczych omawiają ważne dla Sojuszu kwestie, m.in. wyzwania dla globalnego bezpieczeństwa, szkolenie i misje, służą też merytorycznym doradztwem Radzie Północnoatlantyckiej – najwyższej władzy politycznej Sojuszu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl