Pomnik płk. Pileckiego w stolicy

W Warszawie będzie pomnik płk. Witolda Pileckiego. Radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały w tej sprawie.

Teraz pozostaje rozpisanie konkursu na wykonanie pomnika, a następnie umiejscowienie go na warszawskim Żoliborzu.

Pułkownik Witold Pilecki jest bohaterem narodowym, co do tego chyba już  nikt nie ma wątpliwości. Zgodna w tej kwestii była także rada miasta stołecznego Warszawa – powiedział Maciej Wąsik, warszawski radny.

– Lokalizacja (warszawski Żoliborz) była konsultowana z córką rotmistrza panią Zofią Pilecką, która wyraziła ogromną radość z tego, że uchwała została podjęta. Mam nadzieję, że pomnik niedługo stanie. Konkurs będzie ogłoszony szybko i sądzę, że już niedługo będzie można czcić tam narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Będziemy mogli składać kwiaty i zapalać znicze pod pomnikiem rotmistrza – powiedział Maciej Wąsik.

Niedawno minister obrony narodowy pośmiertnie awansował Witolda Pileckiego na stopień pułkownika. Pilecki był aresztowany 8 maja 1947 r. przez władze komunistyczne.  W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Był jednym z dowódców Kedywu AK. Walczył w powstaniu warszawskim.

W 2009 r. Rada Warszawy nadała rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu tytuł honorowego obywatela miasta.

RIRM

drukuj