fot. twitter.com/MF_GOV_PL

IAS Warszawa: w woj. mazowieckim ponad pół miliona deklaracji złożonych przez Twój e-PIT

Ponad pół miliona deklaracji złożyli z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT podatnicy z województwa mazowieckiego – poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Łączna kwota zwrotów dla ponad 350 tys. podatników przekroczyła 500 milionów złotych.

Jak podkreślono w komunikacie, mimo iż bezpośredni kontakt z urzędami skarbowymi jest obecnie ograniczony, praca fiskusa nie została zawieszona. Zaznaczono, że efektem działań pracowników i funkcjonariuszy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie jest dokonanie ponad 350 tysięcy zwrotów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z zestawienia wynika, że na 351 tys. 270 zwrotów ponad 314 tysięcy stanowiły zwroty z tytułu rozliczeń PIT-37 (dotyczy między innymi dochodów ze stosunku pracy – PAP), prawie 16 tys. z tytułu PIT-36 (działalność gospodarcza opodatkowana skalą) i nieco poniżej 16 tys. z tytułu PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w tym np. z najmu), natomiast prawie 4,5 tys. zwrotów dotyczyło PIT-36L (działalność gospodarcza opodatkowana liniowo).

„Wpływ na taką liczbę dokonanych zwrotów z pewnością ma to, że podatnicy z województwa mazowieckiego bardzo chętnie wybierają elektroniczną formę rozliczenia swoich dochodów. Świadczy o tym fakt, że ponad pół miliona podatników złożyło swoje zeznania poprzez usługę Twój e-PIT. Stawia to województwo mazowieckie na pierwszym miejscu pod względem liczby rozliczeń sporządzonych przy wykorzystaniu tej usługi” – tłumaczy dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

Przypomina, że warto pamiętać o tym, że w przypadku zeznań składanych drogą elektroniczną czas oczekiwania na zwrot jest krótszy niż w przypadku deklaracji papierowych.

„Mazowieckie urzędy starają się sprawnie i systematycznie zwracać pieniądze oczekującym na nie podatnikom. Mimo obecnie panującej trudnej sytuacji, do podatników z naszego województwa wróciło już ponad pół miliarda złotych” – wskazał Robert Antoszkiewicz.

Z danych IAS w Warszawie wynika, że na 30 marca bieżącego roku wartość zwrotów podatku dochodowego wyniosła 530 mln 552 tys. 836 zł. Z kwoty tej ponad 458 mln 801 tys. zł przypadało na PIT-37 i ponad 50 mln zł 315 tys. zł na PIT-36.

Dodał, że urzędy skarbowe województwa mazowieckiego na bieżąco rozliczają też deklaracje związane z podatkiem od towarów i usług (VAT), a według stanu na 30 marca bieżącego roku. łączna kwota zwrotów VAT wyniosła blisko 10 miliardów złotych.

Robert Antoszkiewicz zachęca do załatwiania spraw urzędowych przez internet i zdalnego kontaktu z jednostkami KAS. Szczegółowe informacje o elektronicznych usługach dla podatników można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych urzędów skarbowych oraz na stronie podatki.gov.pl.

PAP

drukuj