Sympozjum z okazji 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II

Dziś, w Domu Arcybiskupów w Warszawie, rozpoczęło się Sympozjum z okazji 50. rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II i deklaracji „Nostra Aetate”.

Deklaracja – uchwalona 28 października 1965 r. – jest uważana za przełomowy dokument dotyczący stosunku Kościoła katolickiego i religii niechrześcijańskich. W „Nostra Aetate” wyróżniony został dialog chrześcijan i Żydów jako dialog religii o wspólnym dziedzictwie duchowym.  To stanowiło zasadniczą zmianę we wzajemnych relacjach.

Dokument ten jest ważny, bo pokazuje stosunek chrześcijan do innych religii – mówi ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Deklaracja „Nostra Aetate” dokonuje wyraźnego rozróżnienia podkreślając, że w każdej z religii są ziarna prawdy, poznania Boga. Podstawowy związek Kościoła chrześcijańskiego wywodzi się z judaizmu, bo Bóg objawiał się w Starym Przymierzu naszym starszym braciom w wierze Izraelitom. Dlatego związek z judaizmem jest szczególny, by zrozumieć sytuację Kościoła i uczniów Chrystusa bez Starego Przymierza, bez historii Izraela, bez prawdy o tym, że Bóg dał się poznać Abrahamowi, Izaakowi i że to właśnie Bóg wcielony – Jezus Chrystus – pochodził z Narodu Wybranego, bo taka była wola Boża. Bóg wybrał ten naród, przyszedł na świat, narodził się z Maryi Dziewicy – podkreśla ks. prof. Jan Machniak.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl