W Warszawie odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w dn. 21-23 września odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości. Udział w wydarzeniu zapowiedział m.in. prezydent Polski Andrzej Duda. Kongres będzie się odbywał pod hasłem: „Ku trzeźwości narodu”.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja powiedział, że celem Narodowego Kongresu Trzeźwości jest dążenie do tego, aby Polacy zmienili swoje podejście do alkoholu. Jak dodał, przygotowania do kongresu trwały kilka lat.

Ta idea dojrzewała w naszych sercach i umysłach, zwłaszcza w Apostolstwie Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. Sytuacja w naszej ojczyźnie się ciągle pogarsza. Ostatnie badania wskazują na to, że należymy do nielicznych krajów w Europie, gdzie spożycie alkoholu niestety wzrasta. Kiedyś mówiliśmy, że „komuna rozpija naród”. Tak w rzeczywistości było, ale dziś okazuje się, że za czasów demokracji pijemy o 40 proc. więcej alkoholu niż za czasów komuny. Wypijamy prawie 10 litrów czystego alkoholu – tak stanowią statystyki. Ale statystyki nie oddadzą dramatów, jakie są w rodzinach, gdzie występuje problem alkoholowy – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Pierwszy dzień kongresu, czwartek – 21 września, będzie odbywał się pod hasłem: „Rola państwa i samorządów w służbie trzeźwości Narodu”. Rozpocznie się od Mszy św. o godz. 9.00, którą sprawował będzie i homilię wygłosi ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Od godz. 10.40 będą wygłaszane przemówienia. Jedno z nich wygłosi prezydent Polski Andrzej Duda.

Drugi dzień kongresu, piątek – 22 września, będzie przebiegał pod hasłem: „Rola organizacji pozarządowych, wspólnot, ruchów, bractw w służbie trzeźwości Narodu”. Wykłady w tym dniu wygłoszą, m.in. ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, ks. bp Adam Lepa, prof. dr hab. Marcin Wojnar czy prof. dr hab. Zbigniew Graś.

Trzeci dzień kongresu, sobota – 23 września, odbędzie się pod hasłem: „Rola rodziny i Kościoła w służbie trzeźwości Narodu”. Mszę św. na rozpoczęcie tego dnia kongresu odprawi i homilię wygłosi ks. abp Henryk Hoser. Swoje wykłady wygłoszą, m.in. ks. prof. UE dr hab. Grzegorz Polok, dr Teresa Jadczak–Szumiłło czy prof. nzw. dr hab. Maria Ryś.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl