Kościół św. Anny w Warszawie: powitano relikwie Pier Giorgio Frassatiego

Błogosławiony Pier Giorgio Frassati powinien być wzorem dla młodzieży, jak zachować równowagę pomiędzy modlitwą a czynem – mówił dziś ks. kard. Kazimierz Nycz. Podczas Mszy św. w warszawskim kościele św. Anny odbyła się peregrynacja relikwii patrona Światowych Dni Młodzieży.

Relikwie błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego, patrona studentów i wszystkich ludzi młodych, przybyły do Warszawy z Turynu.

Podczas homilii ks. kard. Nycz zwracał uwagę, że Pier Giorgio był człowiekiem normalnym, ale zarazem niezwykłym uczniem, studentem.

– Młodym, inteligentnym, zaangażowanym w Kościół (…). Człowiekiem głębokiej, a przede wszystkim człowiekiem konsekwentnej wiary – mówił ks. kard. Nycz.

Dodał, że relikwie błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego towarzyszyły kilku Światowym Dniom Młodzieży. Miało to na celu – jak mówił – pokazanie Frassatiego jako wzór dla młodzieży.

– Doskonale wiemy, że ci młodzi ludzie, na których patrzymy w różny sposób jako dorośli, będą naszymi następcami: w świecie, kościele, w rodzinach. Mimo tego, co nieraz słyszymy o młodzieży, oni będą naszymi dobrymi następcami – zaznaczył.

Ks. kard. Nycz zwracał uwagę, że młodzi ludzie często szukają szczęścia ,,nie tam, gdzie go szukać powinni i nie tam, gdzie je mogą znaleźć”.

– Bardzo często zdarza się, że to szczęście, które jest czymś wspaniałym i godnym pożądania, porównują z doraźną przyjemnością. Zamiast szukać szczęścia, szukają przyjemności – mówił Ksiądz Kardynał.

Dodał, że ta przyjemność przemija, pozostawia rozczarowanie, ,,pozostawia frustracje”.

– Dzisiejszy nasz patron jest dla was wszystkich, dla młodzieży w sposób szczególny, wzorem – gdzie i w jaki sposób szukać szczęścia – mówił.

Dodał, że w życiu człowieka powołanego do szczęścia, powołanego do zbawienia jest potrzebna równowaga. Jak mówił, kiedy patrzymy na życie Pier Giorgio, ,,kiedy patrzymy na to wszystko, co czynił jako młody człowiek”, widzimy nieustannie tę równowagę modlitwy i czynu.

Pier Giorgio Frassati, który jest patronem Światowych Dni Młodzieży, urodził się 6 kwietnia 1901 roku w Turynie. Jego ojcem był Alfredo Frassati, dziennikarz i polityk, właściciel i wieloletni szef dziennika ,,La Stampa”, senator Królestwa Włoch i Republiki Włoskiej.

Jako nastolatek, w czasie I wojny światowej, Pier Giorgio wysyłał swoje oszczędności żołnierzom. Po maturze wybrał studia na inżynierii górniczej na Politechnice w Turynie, ponieważ chciał pracować u boku górników. W czasie studiów rozpoczął działalność w katolickich organizacjach, między innymi w Akcji Katolickiej, angażując się w niesienie pomocy najbiedniejszym.

W 1922 roku wstąpił do III zakonu świętego Dominika. Często oddawał potrzebującym swoje pieniądze. Prawdopodobnie w czasie swej pracy dobroczynnej wśród biednych zaraził się polio. Zmarł na tę chorobę 4 lipca 1925 roku, mając 24 lata. 20 maja 1990 roku Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.

W 2008 roku relikwie Pier Giorgio Frassatiego towarzyszyły Światowym Dniom Młodzieży z Benedyktem XVI w Sydney w Australii. ŚDM w Krakowie rozpoczną się 26 lipca.

PAP/RIRM


drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl