fot. flickr.com

Relikwie bł. Pier Giorgio Frassatiego podczas ŚDM

Trwają ostatnie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Główne uroczystości odbędą się za ponad miesiąc w Krakowie. Temu wielkiemu wydarzeniu będzie patronował błogosławiony Pier Giorgio Frassati – patron młodzieży. Jego relikwie będą obecne na tym wielkim święcie młodych z całego świata.  

Relikwie (trumna z ciałem Pier Giorgio Frassatiego) zostaną przywiezione do Polski 11 lipca. Peregrynacja rozpocznie się od Rybnika, gdzie aktywnie działa grono czcicieli błogosławionego Piotra Jerzego. Następnie z Rybnika przez Wrocław, Szczecin, Poznań, Warszawę, Lublin, Tarnobrzeg, Jarosław, Rzeszów relikwie zostaną przewiezione do Krakowa. Tu w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży będą one wystawione w klasztorze Ojców Dominikanów. 

– Ojciec Święty Franciszek wskazał m.in. Pier Giorgio Frassatiego jako przykład dla młodzieży świata (właśnie poprzez konkretne dzieła miłosierdzia), jako jednego z patronów ŚDM, które zaczynają się niebawem w Krakowie – mówi o. Stanisław Tasiemski OP.

Błogosławiony Pier Giorgio Frassati urodził się w Turynie we Włoszech w 1901 roku. Jego życiową pasją niemal od dzieciństwa była troska o ludzi najbardziej potrzebujących, chorych, samotnych, z ubogich rodzin. Był członkiem Trzeciego Zakonu Dominikańskiego. Zaangażowany w Akcję Katolicką, w dzieła miłosierdzia. Student Politechniki w Turynie.  Z przyjaciółmi założył „Stowarzyszenie Ciemnych Typów”, które łączyło górskie wycieczki i pogłębianie wiary.

– Uwielbiał góry. Był młody, zawsze radosny, przeżywał swoją wiarę z pasją, ale także wiele pomagał, świadczył miłosierdzie. Pomagał biednym, bardzo często robił to incognito – podkreśla Anna Marek ze „Stowarzyszenia Ciemnych Typów”.

Pier Giorgio Frassati zmarł młodo, mając zaledwie 24 lata. Zaraził się chorobą Heinego-Medina od biednego, którego pielęgnował. W 1981 roku jego nienaruszone ciało przeniesiono z grobu rodzinnego do katedry w Turynie.

– Są to wyjątkowe relikwie. Jest to całe ciało błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego. Znajduje się w kaplicy w Katedrze w Turynie i jest w takim stanie, jak było pochowane przed 90 laty – mówi ks. Luca Ramello, dyrektor Duszpasterstwa Młodzieżowego Archidiecezji Turyńskiej.

Błogosławiony Pier Giorgio jest czczony na całym świecie. Jest wzorem dla współczesnej młodzieży. A co chce powiedzieć nam dziś?

– To, że warto postawić na Chrystusa, że warto zaangażować się całkowicie w życie chrześcijańskie, oczekując na życie w pełni, w życiu przyszłym w niebie – zaznacza ks. Luca Ramello

Pier Giorgio Frassati został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 20 maja 1990 jako wzór dla współczesnej młodzieży świata. Papież, jeszcze jako kardynał, nazwał go „Człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj