Dr Łukasz Kister: Służby bezpieczeństwa zapewnią spokojny przebieg ŚDM

W Polsce trwają Dni w Diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Na terenie całego kraju wprowadzono stopień alarmowy ALFA, którego celem jest wzmożona czujność służb bezpieczeństwa w państwie. Ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister podkreśla w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, że Polska znajduje się daleko od scen tragicznych wydarzeń.

Dr Łukasz Kister w rozmowie z o. Grzegorzem Wosiem CSsR zwraca uwagę, że Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie rangi międzynarodowej i Polacy powinni skupić się na tym, iż to wielkie wydarzenie odbywa się właśnie w naszej Ojczyźnie.

– Powinniśmy cieszyć się z takiego wydarzenia, jakim są Światowe Dni Młodzieży, nie tylko z religijnego punktu widzenia, ale przede wszystkim z prestiżu międzynarodowego naszego kraju. Takiej inicjatywy dawno nie było w naszym państwie. Teraz przeżywamy coś, na co czekaliśmy przez wiele lat, by stać się „stolicą świata”. Na początku miesiąca gościliśmy liderów bezpieczeństwa z całego świata, teraz przyjmujemy głowę kościoła katolickiego, a także miliony pielgrzymów z różnych miejsc na mapie. Powinniśmy radować się, że Polska została doceniona – wskazuje ekspert ds. bezpieczeństwa.

Gość Radia Maryja zaznacza, że świętowanie ŚDM będzie przebiegało w spokojnej i radosnej atmosferze. Zapewnia też, iż polskie służby są odpowiednio przygotowane na to wielkie wydarzenie.

– Polska posiada profesjonalne służby specjalne, policyjne, co widać w ostatnich miesiącach, gdzie Europa Zachodnia płonie, gdzie dzieją się „dantejskie sceny”, a my jesteśmy poza główną sceną tych tragicznych wydarzeń. Pokazuje to, że nasze służby właściwie radzą sobie z zapewnieniem nam bezpieczeństwa. Nie już z działaniami ratunkowymi, tak, jak ma to miejsce we Francji, w Belgii czy w Niemczech, ale z tym, by w ogóle nie miało prawa dojść do sytuacji kryzysowej. Powinniśmy ufać w to, że nasze służby czuwają każdego dnia nad tym, abyśmy byli bezpieczni,  i tak samo będzie spokojne świętowanie tych radosnych dni informuje dr Łukasz Kister.

Na terenie całego kraju został już ogłoszony stopień alarmowy ALFA. Ekspert ds. bezpieczeństwa tłumaczy, na czym ten system polega.

– Stopień alarmowy ALFA to nic nadzwyczajnego – pierwszy ze stopni wprowadzonych przez nową ustawę antyterrorystyczną i stopień, w którym służby, instytucje, operatorzy infrastruktury krytycznej muszą być przygotowani na coś, co będzie wymagało od nich bardziej wzmożonego działania. To klasyczne zachowanie się administracji, standard w systemach bezpieczeństwa. Jeżeli za chwilę będzie odbywało się cos wielkiego, co wymaga szczególnego zaangażowania państwa, to wprowadza się podwyższony stan gotowości, ale nie jest to odpowiedź na realnie istniejące już wydarzenie. Stopień alarmowy ALFA to właściwe zabezpieczenie wydarzenia – mówi gość „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Całość rozmowy można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj