Ogromne zainteresowanie Światowymi Dniami Młodzieży

Światowym Dniom Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie towarzyszy ogromne zainteresowanie, w pierwszym miesiącu rejestracji chęć udziału w tym wydarzeniu zadeklarowało już 220 tys. osób – poinformował we wtorek metropolita krakowski ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Ksiądz kardynał wyraził także nadzieję, że papież Franciszek, który weźmie udział w spotkaniu z młodzieżą, znajdzie czas, by odwiedzić nie tylko Kraków, ale też inne miejsca w Polsce.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży były jednym z tematów wtorkowego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. O przygotowaniach mówił – najpierw biskupom, a potem dziennikarzom – ks. kard. Dziwisz.

Mówi się „Kraków 2016”, a ja mówię – „Polska”, ponieważ cała Polska w tym będzie uczestniczyła – podkreślił hierarcha podczas konferencji prasowej.

Jak dodał, zaprasza zarówno do udziału wydarzeniu, jak i do przyjmowania młodzieży, która przyjedzie na to spotkanie.

Metropolita poinformował, że obecnie – zaledwie w miesiąc po uruchomieniu rejestracji uczestników – jest już 220 tys. zgłoszeń z całego świata.

Dla porównania, w Madrycie dopiero w styczniu mieli 200 tys. To mówi o wielkim zainteresowaniu młodzieży i nie tylko młodzieży na całym świecie – wskazał ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Hierarcha przypomniał, że przygotowania do spotkania trwają już o trzech lat, teraz zostało już niewiele ponad 300 dni.

Logistycznie wszystkie sprawy musimy rozwiązać w tym roku, w przyszłym roku – tylko poprawki. Oczywiście sprawy duszpasterskie, przygotowanie duchowe, musi trwać do ostatniego dnia – zaznaczył ksiądz Kardynał.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz mówił, że w Krakowie dla młodzieży zostaną przygotowane trzy główne miejsca – Błonia, Centrum Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Na obrzeżach miasta zostanie przygotowany olbrzymi, 240-hektarowy kampus.

Ksiądz kardynał nie chciał przewidywać, ilu gości przyjedzie do Krakowa – według niektórych szacunków, nawet powyżej dwóch milionów. Ocenił, że charakter Światowych Dni Młodzieży zmienił się po spotkaniu w Częstochowie w 1991 r. z udziałem papieża Jana Pawła II. Stały się odtąd – jak mówił – „bardziej międzynarodowe, bardziej religijne, a mniej rozrywkowe”.

Hierarcha wyraził nadzieję, że papież Franciszek podczas wizyty w Polsce poza Krakowem odwiedzi także inne miejsca. Wspomniał o Częstochowie, byłym obozie Auschwitz, Poznaniu, Gnieźnie i Warszawie. Zaznaczył, że są to jedynie „pragnienia” i wszystko będzie zależało od możliwości i czasu Ojca Świętego.

Innym tematem poruszanym podczas spotkania biskupów diecezjalnych były przygotowania do przyszłorocznych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki poinformował, że w związku z jubileuszem przewidziano kilkanaście przedsięwzięć.

Wprowadzeniem do uroczystości będzie list Konferencji Episkopatu Polski, który zostanie wydany w listopadzie bieżącego roku. Trwa już przygotowywanie tego pisma. „Będzie to list o charakterze tłumaczącym duchowość tego wydarzenia; podejmuje także kwestie historyczne” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Centralne uroczystości rocznicy chrztu Polski odbędą się od 14 do 16 kwietnia 2016. W Gnieźnie i Poznaniu odbędą się plenarne obrady KEP. Księża biskupi chcą, by 15 kwietnia w Poznaniu odbyło się Zgromadzenie Narodowe. Na 16 kwietnia zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne na stadionie Lecha Poznań.

 Na maj księża biskupi zapowiadają akt zawierzenia Najświętszej Maryi Panny, poruszający kwestie pokoju, a także ekologii, o których pisał papież Franciszek w encyklice „Laudato si”. Kolejnym punktem obchodów będzie Akt oddania Chrystusowi Królowi Polski i całego świata.

Księża biskupi diecezjalni zostaną na Jasnej Górze do środy, by wziąć udział w uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Środowej Mszy św. będzie przewodniczył Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, który także wygłosi homilię.

PAP/RIRM

drukuj