Uroczysta procesja ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę

W Krakowie z Wawelu na Skałkę przeszła procesja ku czci św. Stanisława. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rządu na czele z premier Beatą Szydło, Episkopat Polski i kilka tysięcy wiernych. Uroczystość była także dziękczynieniem za dar wiary w 1050. rocznicę chrztu Polski.

Tradycja procesji sięga XIII wieku. Wierni niosą w niej relikwie najważniejszych polskich świętych, m.in. św. Stanisława i św. Wojciecha.

Po procesji rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W homilii prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, wezwał byśmy pozwoliliby łaska chrztu na nowo nas przemieniała; siłą zjednoczenia z Bogiem.

– Dzisiaj, w dzień uroczystości św. Stanisława, biskupa i męczennika powraca do nas to samo wezwanie do świętości, zaproszenie do osobistego dążenia do świętości w każdym naszym powołaniu. Wpatrzeni w przykład jego życia, pasterskiej troski i męczeństwa, pozwólmy się, siostry i bracia pociągnąć do życia, o którym nam powiedział dzisiaj święty Paweł, że jest życiem, w którym odnosimy pełne zwycięstwo. Dzięki Temu, który nas umiłował, jest to zwycięstwo Bożej łaski, a więc tej wewnętrznej siły, przynależności do Boga, którą w sakramencie chrztu świętego zostaliśmy ogrodzeni – mówił ksiądz prymas.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz w słowach powitania dziękował władzom za troskę i życzliwą współpracę w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży. Do młodzieży mówił: „Droga młodzieży z Polski i świata, czekamy na was”. Ksiądz kardynał zapewnił, że Polska przyjmie uczestników ŚDM z otwartością i gościnnością. Prosił też o modlitwę w intencjach Ojca św. Franciszka i całego Kościoła.

– Prośmy Boga o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzi i na Ukrainie. Prośmy wszechmogącego o miłosierdzie dla nas i całego świata. Św. Stanisławie, św. Janie Pawle II i wszyscy święci, módlcie się za nami – modlił się ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Na koniec uroczystości premier Beata Szydło złożyła kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II oraz w krypcie, w której spoczywa para prezydencka Maria i Lech Kaczyńscy. W procesji młodzież zaangażowana w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży niosła relikwie św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny – patronów ŚDM.

Św. Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 r. z rąk króla Bolesława Śmiałego. Rok po kanonizacji biskupa, w 1253 r. odbyła się pierwsza procesja ku czci św. Stanisława. Jest on głównym patronem Polski.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl