fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: Potwierdzono decyzję o utworzeniu w Polsce wysuniętego amerykańskiego dowództwa V Korpusu

W Krakowie potwierdzono dziś decyzję o utworzeniu w Polsce wysuniętego amerykańskiego dowództwa V Korpusu. Minister obrony Mariusz Błaszczak spotkał się tam z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA oraz dowódcą 1. Dywizji Piechoty, wyznaczonym na dowódcę Korpusu. Na spotkanie przybyła również ambasador USA w Polsce.

Podczas spotkania amerykański dowódca 1. Dywizji odebrał też awans na kolejny stopień generalski.

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał, że obecność wysuniętego dowództwa V Korpusu w Polsce to dowód polityki prezydentów Polski i USA. Dziś potwierdzamy decyzję w tej sprawie – mówił szef MON.

– To decyzja, która stanowi ukoronowanie naszych działań związanych ze zwiększeniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce. W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump podpisali 2 deklaracje, które stanowią o wzmocnieniu liczebnym obecności wojsk amerykańskich w Polsce, ale także, które przesądzają o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. To słowo ma duże znaczenie, gdyż chodzi właśnie o to, że wojska amerykańskie będą w Polsce na trwałe, nie tylko epizodycznie, nie od czasu do czasu, tylko na trwałe. Obecność wysuniętego dowództwa V Korpusu jest namacalnym dowodem realizacji polityki obu prezydentów – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

W piątek MON poinformował o zakończeniu politycznych uzgodnień dotyczących wojskowej umowy z Amerykanami. Wcześniej Pentagon poinformował o przesunięciach i redukcji amerykańskiej obecności w Europie. Z blisko 12 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy będą wycofani z Niemiec, część zostanie przerzucona do innych krajów europejskich.

Na podstawie dwóch ubiegłorocznych deklaracji prezydentów USA i Polski liczebność amerykańskich wojsk w Polsce ma wzrosnąć o ok. 1000 żołnierzy.

 

RIRM

drukuj