fot. https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/

Wigilia dla bezdomnych, ubogich i samotnych w Krakowie

Osoby bezdomne, ubogie i samotne zasiadły do wspólnego stołu na wigilii przygotowanej w Starej Zajezdni w Krakowie przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Na miejscu metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski, życzył zgromadzonym, „aby święta były dniami pełnymi odczuwalnej ludzkiej życzliwości i dobroci”.

Uczestnicy wigilii spotkali się przy wspólnym stole po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, gdy w ramach wigilii Caritas wydawane były gorące zupy i paczki na wynos. W tym roku w Starej Zajezdni organizatorzy spodziewali się 700 gości, ale przygotowane zostały też dodatkowe miejsca.

„Nie może zabraknąć ani miejsc, ani paczek; jest ich więcej, na wszelki wypadek” – mówiła w czasie ostatnich przygotowań do wigilii Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii do zgromadzonych zwrócił się ks. abp Marek Jędraszewski. Składając życzenia, metropolita krakowski poprosił, by przyjrzeć się świątecznym opłatkom.

„Każda ta scena, każdy obrazek wyryty na opłatku coś mówi o dzisiejszym dniu, ale mówi przede wszystkim sam opłatek, który jest prostym chlebem, podpłomykiem” – zaznaczył ks. abp Jędraszewski.

„Mówi najpierw o Betlejem, bo nazwa Betlejem po polsku znaczy >>dom chleba<<. A jednocześnie ten opłatek mówi o Bogu, który chciał się z nami podzielić tym, co najbardziej cenne dla niego i najbardziej drogie – swoim Synem” – dodał.

Metropolita dodał, że wspólne łamanie opłatkiem będzie znakiem braterstwa, miłości, dobroci, a sama wigilia jest dniem „człowieczej dobroci wypływającej z tej nieskończonej dobroci i miłości Boga do nas”.

„Chleb jest darem ziemi i pracy rąk ludzkich, ale za tym stoi Pan Bóg, który stworzył ziemię i człowieka na swój obraz i podobieństwo. Chcemy okazać sobie życzliwość i dobroć, i to jest jakby odblask tej wielkiej nieskończonej miłości Boga do każdej i każdego z nas” – powiedział ks. abp. Marek Jędraszewski w Starej Zajezdni.

Duchowny życzył zgromadzonym, aby święta były dniami pełnymi odczuwalnej ludzkiej życzliwości i dobroci, a także przeświadczenia, że „Bóg kocha i nie zapomina, chce być ciągle razem z nami”.

Uczestnicy wigilii zasiedli do świątecznych stołów, na których znalazły się barszcz z uszkami, smażony karp z ziemniakami i surówką z kapusty, ciasto, owoce i napoje. Wspólne kolędowanie prowadzą Siostry Albertynki.

„Chcieliśmy, żeby wszystko odbyło się w świątecznej atmosferze, żeby to była wspólna tradycyjna wigilia, żeby nikt w ten dzień nie był sam. Dlatego to nie tylko wigilia dla bezdomnych i ubogich, ale także dla samotnych” – podkreśliła Agnieszka Homan.

Przed wyjściem każdy uczestnik otrzyma paczkę z żywnością, a w niej m.in. konserwy, cukier, chałkę, masło roślinne, ciastka, herbatę i czekoladę.

Wigilię jak co roku obsługują wolontariusze; Siostry Albertynki, harcerze z ZHP i ZHR, młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy, członkowie Centrum Wolontariatu Caritas.

Organizowane przez krakowską Caritas wigilie odbywają się od 1991 roku. Początkowo na Dworcu PKP w Krakowie, a potem, przez wiele lat w krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów. W Starej Zajezdni wigilię zorganizowano po raz pierwszy w 2017 roku. Za każdym razem organizatorzy starają się zapewnić wszystkim zgromadzonym miejsce przy stole i paczkę z produktami żywnościowymi na czas Świąt Bożego Narodzenia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl