Ulicami Krakowa przejdzie Orszak Trzech Króli

W najbliższą sobotę, w uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli. Podczas pochodu pt. „Bóg jest dla wszystkich” w Krakowie wierni będą modlić się za Kościół na Wschodzie, a także zbierać ofiary na pomoc osobom bezdomnym.  

Królowie wyruszą z trzech różnych kościołów i spotkają się na Rynku Głównym.

– Właściwie wszyscy ludzie: z różnych miejsc, w  różnym wieku, mający różne poglądy na rzeczywistość, mający różne zdolności – łączą się i działają razem – zaznaczył Lech Hajdukiewicz z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Orszak czerwony, czyli europejski, który wyruszy spod Wawelu – poprowadzi po raz pierwszy ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Jak co roku, z placu Matejki wyruszy orszak niebieski (symbolizujący kontynent afrykański). Natomiast zielony (kontynent azjatycki) będzie miał dłuższą trasę niż do tej pory.

Z ulicy Konfederackiej, z Dębnik, przez most Dębnicki, później pod kościół św. Anny i do Rynku – wyjaśnił Paweł Czerenko, współorganizator Orszaku Trzech Króli w Krakowie.

Do orszaku zielonego przyłączył się Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu. Na czele pochodu będzie niesiona kopia ikony „Nieśmiertelni”.

– W orszaku pójdzie z nami piękna ikona, która przedstawia męczenników chrześcijańskich (…). W środku ikony jest krzyż, wykonał go artysta-kowal z kawałka bomby, która spadła na naszą salezjańską szkołę w Syrii, w Aleppo. Jest to krzyż, który przedstawia Chrystusa uwielbionego – tłumaczył ks. dr Jan Hańderek, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu  w Krakowie.

W orszaku niebieskim będą szli wolontariusze z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Młodzi będą zbierać ofiary na pomoc osobom bezdomnym.

– Jak co roku, nasi wolontariusze przebrani za anioły i diabły będą zbierać pieniądze na Dzieło Pomocy im. Ojca Pio. Chcemy w ten sposób wspomóc to dzieło. Jako że jest nas ponad 100 osób – taki zasób wolontariuszy, mamy nadzieję, dopomoże w zbiórce – mówiła Joanna Dąbrowska z Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.

– Będziemy zbierać na prowadzenie mieszkań wspieranych dla bezdomnych pań, ale też dla bezdomnych rodzin. Tych mieszkań w chwili obecnej dzieło prowadzi cztery i przebywa w nich kilkadziesiąt osób bezdomnych – dopowiedziała Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Krakowski Orszak Trzech Króli będzie także jedną z największych imprez poświęconych świętowaniu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji przygotowano wyjątkowe śpiewniki.

– Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa pana Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będzie to takie zaproszeni do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności – wskazał dr Robert Kowalski –  koordynator i jeden z inicjatorów Orszaku Trzech Króli w Krakowie. 

W tym roku orszaki przejdą ulicami co najmniej 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami.

TV Trwam/News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl