Kraków: zakończyły się obchody V rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej

W Krakowie odbyły się obchody piątej rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W uroczystościach wzięli udział m.in. Marta Kaczyńska, prezes PiS Jarosław Kaczyński i kandydat tej partii na prezydenta Andrzej Duda.

Przed Mszą św. w katedrze na Wawelu prezes PiS złożył wiązankę kwiatów pod Krzyżem Katyńskim znajdującym się u stóp Wzgórza Wawelskiego. Na Wawel dotarli także uczestnicy piątego rajdu rowerowego im. Lecha i Marii Kaczyńskich i 94 innych ofiar katastrofy smoleńskiej.

Po Mszy św. w katedrze na Wawelu w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej kwiaty przy grobie brata złożył prezes PiS Jarosław Kaczyński. W nabożeństwie obok córki pary prezydenckiej Marty Kaczyńskiej uczestniczyli też inni krewni osób, które zginęły w katastrofie. Obecni byli parlamentarzyści PiS, działacze i sympatycy Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz samorządowcy.

Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska i Andrzej Duda z małżonką złożyli też kwiaty przed pomnikiem papieża św. Jana Pawła II, znajdującym się na placu przed wejściem do katedry na Wawelu. W tym roku nie było pochodu przed Krzyż Katyński i przemówień w tym miejscu. Uczestnicy uroczystości spotkali się podczas wieczornego koncertu w Bazylice Mariackiej.

Jak tłumaczył wcześniej Andrzej Duda, wiec i przemówienia nie były planowane. „My zawsze czciliśmy rocznicę tragedii smoleńskiej w dwóch miejscach: 10 kwietnia w Warszawie i 18 kwietnia w Krakowie, jest tak samo jak co roku, poczynając od 2011 r., kiedy te uroczystości odbywały się po raz pierwszy, nie ma w tym niczego nadzwyczajnego” – mówił.

Krakowskie obchody zorganizował Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj