Pomoc dla Aleppo

„Solidarni z Aleppo” – pod takim hasłem w Krakowie ruszyła zbiórka pieniędzy dla mieszkańców owładniętego wojną miasta. Akcja charytatywna wpisuje się w zainaugurowaną wczoraj 41. sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aleppo to jedno z najstarszych, wciąż zamieszkałych, miast Bliskiego Wschodu. Ponad 30 lat temu zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczególny wymiar historyczny ma mieszczące się tam Stare Miasto, które w 2013 r. znalazło się na liście obiektów zagrożonych. Trwająca od sześciu lat wojna doprowadziła do ogromnych zniszczeń. Nie znaczy to jednak, że dawne dziedzictwo zostało bezpowrotnie utracone.

Inspiracją dla mieszkańców miasta ma być odbudowa Warszawy. To eksperci UNESCO skojarzyli oba miasta – powiedziała Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

– My teraz żyjemy w świecie konfliktów zbrojnych. Mamy zniszczone miasta takie jak Palmira, Aleppo, które były wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to ogromnie ważne, żeby przede wszystkim pokazać, że Warszawa jest tym pozytywnym przykładem, że zniszczenie miasta, cierpienie mieszkańców, nie jest tym końcem, że za tym też jest życie – wskazała Magdalena Gawin.

W geście solidarności z Aleppo uczestnicy 41. sesji UNESCO będą mogli zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi publikacjami poświęconymi zniszczeniu i odbudowie Warszawy.

– Mam nadzieję, że to też pomoże zrozumieć kontekst historyczny Polski, Polaków i Warszawy jako miejsca światowego dziedzictwa UNESCO i jednocześnie zachęci do solidarności z Aleppo – zaznaczyła wiceminister kultury.

Na marginesie sesji UNESCO w Krakowie trwa zbiórka pieniędzy dla mieszkańców Aleppo. Punkt informacyjny, w którym będzie można dowiedzieć się więcej o potrzebach mieszkańców owładniętego wojną miasta, powstanie przy kościele Mariackim. 9 lipca akcję zwieńczy koncert charytatywny na Bulwarze Wołyńskim.

– Wiemy, że organizacje charytatywne, które pomagają w Aleppo, są na miejscu. Będziemy zbierać pieniądze tutaj w ICE – w Centrum Kongresowym – a także na zewnątrz, w mieście. Akcje wysyłania SMS-ów będzie prowadziła Telewizja Polska. I ogromnie proszę, żeby wysyłać SMS-y, które naprawdę pomogą Aleppo – dodała Magdalena Gawin.

Pieniądze trafią do działającego w Syrii od czterech lat polskiego Caritasu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj