Episkopat Polski przekaże Caritas Liban 100 tys. euro na pomoc dla uchodźców

Kościół w Polsce przekaże 100 tys. euro na rzecz Caritas Liban, niosącemu pomoc uchodźcom na Bliskim Wschodzie. To wspólna inicjatywa Episkopatu Polski i czterech innych krajów europejskich. Pieniądze przekaże w poniedziałek metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

Przekazanie pieniędzy na rzecz uchodźców na Bliskim Wschodzie to wspólna inicjatywa episkopatów Polski, Węgier, Słowacji, Chorwacji i Czech. Decyzję w tej sprawie podjęto na październikowym spotkaniu w Budapeszcie. Episkopaty zdeklarowały wtedy, że przekażą Caritas Liban po 100 tys. euro.

Pieniądze na pomoc uchodźcom w imieniu Episkopatu Polski przekaże w poniedziałek w Budapeszcie ks. abp Stanisław Gądecki wraz z przedstawicielami czterech innych episkopatów z terenu Europy środkowowschodniej.

Jak powiedział w rozmowie z PAP rzecznik KEP ks. dr Paweł Rytel-Andrianik jest to najnowsza inicjatywa na rzecz uchodźców, która „jest konkretnym wyrazem solidarności z osobami potrzebującymi”. Przypomniał, że Kościół w Polsce pomaga uchodźcom i ofiarom wojny na wiele różnych sposobów.

„Ze strony Kościoła Katolickiego są podejmowane różne inicjatywy na rzecz uchodźców. W ostatnim czasie bardzo wielką popularnością cieszy się program Caritas Polska Rodzina – Rodzinie, gdzie Polacy pomogli już 7,5 tys. rodzin na Bliskim Wchodzie” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Spotkanie w Budapeszcie, na którym zadeklarowano pomoc finansową na rzecz uchodźców mieszkających na Bliskim Wschodzie, odbyło się w dniach 18-19 października w Budapeszcie. Kościół w Polsce reprezentował wiceprzewodniczący KEP, metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Uczestnicy spotkania napisali w komunikacie, że „Europa musi być prawdziwą rodziną narodów, której członkowie wzajemnie się szanują, poznają jeden drugiego i troszczą się o wspólne wartości”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl