fot. PAP/Piotr Nowak

Min. M. Maląg w TV Trwam: Z programu 500 plus do polskich rodzin trafiło ponad 140 mld zł. To potężna inwestycja w rodzinę

Program Rodzina 500 plus to potężna inwestycja w polską rodzinę, w kapitał ludzki. Wszystkie założone cele zostały osiągnięte. Program poprawił sytuację polskich rodzin, a przede wszystkim sprawił, że rodzina znalazła się w centrum uwagi polskiego rządu. Ponad 140 mld zł trafiło z tego tytułu do polskich rodzin – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Minęło pięć lat od uruchomienia programu 500 plus. Miał on poprawić sytuację demograficzną, zredukować ubóstwo w rodzinach i miał być „inwestycją w rodzinie”.

– Program Rodzina 500 plus to potężna inwestycja w polską rodzinę, w kapitał ludzki. Wszystkie założone cele zostały osiągnięte. Wiele się mówi nt. czynnika demograficznego, że sytuacja w kraju jeszcze się nie zmieniła. Aby odwrócić trendy demograficzne, nie wystarczy jedna kadencja. Program ten poprawił sytuację polskich rodzin, a przede wszystkim sprawił, że rodzina znalazła się w centrum uwagi rządu. (…) Ponad 140 mld zł trafiło do polskich rodzin. Co miesiąc 6,6 mln dzieci pobiera świadczenie. W 2019 r. program był już bez kryterium na pierwsze dziecko, a więc powszechne świadczenie, które trafia do wszystkich dzieci w Polsce, uzupełnia zasiłki rodzinne – powiedziała minister Marlena Maląg.

Polska rodzina pokazała, że środki są inwestowane w młode pokolenie – to zajęcia dodatkowe czy inwestycje w przyszłość, odkładanie kapitału. Program Rodzina 500 plus pozwolił wielu polskim rodzinom realizować marzenia – kontynuowała.

– Niektóre rodziny po raz pierwszy wyjechały na wakacje, dzieci wyjeżdżały też na obozy. Prowadzimy wiele badań, które pokazują, że są to dobrze zainwestowane pieniądze w przyszłość Polski. Będą podejmowane kolejne działania, bo one są konieczne. (…) Dzietność w Polsce, kiedy obejmowaliśmy rządy, wynosiła 1,28 procent, a dzisiaj jest to 1,42 procent. Chcielibyśmy, żeby dzieci rodziło się więcej, ale zwróćmy uwagę na to, że kobiet w wieku rozrodczym jest dzisiaj mniej. Sytuacja spowodowana niżem demokratycznym z 2003 r. to skutek na dziś – wskazała polityk.

Ekonomiści liczą, że od początku programu ceny wzrosły o blisko 13,5 procent. Świadczenie powinno więc dziś wynosić ok. 570 zł. Niektórzy postulują, żeby to już było 700 plus.

– Wsparcie rodzin to nie tylko waloryzacja świadczenia 500 plus. Teraz należy patrzeć na to z tej strony, że od ponad roku walczymy z pandemią koronawirusa. Obecnie program ten to kolejna tarcza antykryzysowa, która trafia do polskich rodzin – powiedziała minister Marlena Maląg.

radiomaryja.pl

drukuj