fot. twitter.com/PremierRP

Zapowiedź kolejnych środków dla zamkniętych branż. Premier RP: Chcemy ochronić przedsiębiorców w maksymalnym stopniu

Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 mld zł dla przedsiębiorstw i objąć pomocą kolejne kody PKD. Dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mld zł – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Rząd zaproponuje także nowe regulacje dot. czynszów w obiektach, np. galeriach handlowych, które zostały zamknięte w ramach walki z pandemią.

„Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 mld zł, żeby ratować przedsiębiorstwa” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział, że pomoc zostanie rozszerzona na kolejne kody PKD obejmujące branże dotknięte lockdownem.

„To walka o zdrowie i życie Polaków” – podkreślił.

https://twitter.com/PremierRP/status/1377549854075977728?s=20

Jak powiedział Mateusz Morawiecki, „dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mld zł”.

„To wszystko zostało zaabsorbowane w ramach różnego rodzaju programów finansowych wsparcia bezpośrednio z budżetu państwa i przez instytucje podlegające państwu” – zaznaczył premier.

„Pandemia nie odpuszcza i dlatego uruchamiamy nowe programy. Miejsca pracy, miejsca pracy i jeszcze raz miejsca pracy” – powiedział Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1377549396435427332?s=20

Jak dodał, skuteczność polskich programów pomocowych potwierdził ostatnio Eurostat, pokazując, że Polska ma najniższy poziom bezrobocia w środku trzeciej fali pandemii ze wszystkich państw europejskich.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił również, że rząd zaproponuje także nowe regulacje dot. czynszów w obiektach, np. galeriach handlowych, które zostały zamknięte w ramach walki z pandemią W czasie zamknięcia obniżki mają wynieść 80 procent.

Jak wynika z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej premiera, 80-proc. obniżki czynszów będą dotyczyć okresu obowiązywania zakazów prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kwadratowych.

Dodatkowo przez 3 miesiące po ustaniu zakazu czynsze mają być zredukowane o 50 procent.

Z przedstawionej informacji wynika, że wynajmujący będą mieli prawo ustalenia wyższej wartości czynszu w przypadku wykazania, że skala obniżki jest niewspółmierna do rzeczywistych szkód najemcy.

https://twitter.com/PremierRP/status/1377548703607754753?s=20

Jak zaznaczył Morawiecki, są to bardzo ważne regulacje, które pomogą polskim przedsiębiorcom w sporze z „wielkimi międzynarodowymi korporacjami”, które prowadzą galerie handlowe.

Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że mechanizmy wsparcia będą kontynuowane dla branż najmocniej dotkniętych przez pandemię, jak gastronomia czy hotelarstwo. Dalszego wsparcia będą również udzielać PFR i BGK – dodał.

PAP

drukuj