fot. PAP/Radek Pietruszka

Minister infrastruktury: Do 2024 r. zbudujemy autostradę do Białej Podlaskiej

Do 2024 r. zbudujemy autostradę do Białej Podlaskiej. Podpisujemy umowę na dwa odcinki; projekt i wykonanie. Jeszcze niedawno mówiono, że ten odcinek A2 nie będzie zrealizowany – powiedział w czwartek w programie TVP Info minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister podkreślił, że rusza obecnie realizacja odcinka autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską.

„Podpisujemy umowę na dwa odcinki, projekt i wykonanie. Do 2024 r. zbudujemy autostradę do Białej Podlaskiej i to jest bardzo dobry komunikat dla mieszkańców Podlasia, ale szczególnie dla wszystkich tych, którzy udają się w kierunku (…) wschodniej granicy państwa, wszystkich tych, którzy mają nadzieję na bezpieczne polskie drogi” – powiedział polityk.

Jak przypomniał, „jeszcze niedawno mówiono o tym, że ten odcinek A2 nie będzie zrealizowany”.

Andrzej Adamczyk pytany o postępy prac na polskiej kolei powiedział, że obecnie realizowane są działania w zakresie zwiększenia dostępności i przywrócenia transportu kolejowego, „powrotu nie tylko pasażerów, ale i przewozów towarów oraz cargo”.

Minister podkreślił, że kończą się prace modernizacyjne linii kolejowej E30 biegnącej od strony Katowic w kierunku Krakowa, a szczególnie ważną częścią planów modernizacyjnych jest linia między Poznaniem a Szczecinem oraz budowa obiektów inżynieryjnych, takich jak m.in. druga część tunelu pod Łodzią, budowa nowoczesnego dworca na Warszawie Zachodniej.

„Nie zapominamy też o małych dworcach kolejowych” – zadeklarował minister.

„W tym roku oddamy budynki dworcowe m.in. w Wałbrzychu, Skarżysku-Kamiennej, Tczewie, Bolesławcu” – wyliczał. Jak dodał, to tylko niektóre inwestycje dworcowe z ponad dwustu, które obecnie są w realizacji.

Andrzej Adamczyk wskazał, że istotną częścią działań na kolei jest również polityka taborowa – zakup, modernizacja, „bardzo poważne” remonty wagonów, lokomotyw.

„Polacy przekonują się do kolei. Gdyby nie pandemia, to byśmy mieli kolejne rekordy pasażerów na polskich torach” – ocenił szef resortu.

PAP

drukuj