Ruszyła wakacyjna akcja kontroli autokarów

Rozpoczęła się 15. wakacyjna akcja kontroli autokarów przewożących dzieci na kolonie i obozy. Dziś przed warszawskim Torwarem odbyła się konferencja inauguracyjna z udziałem ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka i Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura.

Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że ma nadzieję, iż w tym roku będzie niewiele nieprawidłowości dotyczących stanu technicznego autokarów i czasu pracy kierowców.

– Inspekcja Transportu Drogowego bada przede wszystkim stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców, ale szczególną uwagę zwraca na trzeźwość kierowców. Tutaj trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że praktycznie rzecz biorąc incydentalnie stwierdza się (i to nie każdego roku i nie w każdej akcji) nietrzeźwość u jednego kierowcy, a tak było w roku ubiegłym, kiedy kontrolowano 1587 autokarów w różnych miejscach w Polsce – jeden kierowca był nietrzeźwy. Nałożono 24 procent mandatów karnych. One były związane przede wszystkim ze stanem technicznym, ale w szczególności z czasem pracy kierowców. Wówczas 4 procent autobusów miało zatrzymane dowód rejestracyjny – wskazywał minister Andrzej Adamczyk.    

Już dziś w Warszawie skontrolowano 6 autokarów. Żaden nie miał usterek technicznych.

RIRM

drukuj