Małopolskie: Podpisano umowę na węzeł Niepołomice na autostradzie A4

GDDKiA oraz przedstawiciele władz woj. małopolskiego i Niepołomic podpisali w piątek umowę z wykonawcą węzła Niepołomice na autostradzie A4 w Małopolsce. Inwestycja o wartości 41,8 mln zł poprawi dojazd do tego miasta i znajdującej się w nim strefy gospodarczej.

„Dzięki temu przedsięwzięciu będzie możliwe uwolnienie i zwielokrotnienie aktywności gospodarczej na tym terenie” – ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w uroczystości podpisania umowy.

Jak dodał, budowa węzła Niepołomice jest niezbędna dla okolicznych gmin, aglomeracji krakowskiej i całego kraju.

„Jesteśmy przekonani, że tak samo Polacy oczekują wielkich inwestycji drogowych, jak i tych niedużych w skali kraju” – dodał wiceminister.

Powtórzony przetarg na wykonanie zadania wygrało konsorcjum Trakcja PRKiI z Warszawy i litewska AB Kauno Tiltai, które zaproponowało 41,8 mln zł. Była to najtańsza oferta, ale nie wciąż nie mieściła się w kosztorysie inwestorskim, który po pierwszym przetargu został podniesiony o ok. 3,9 mln zł, do ponad 31,6 mln zł.

Wykonanie inwestycji stało się możliwe, ponieważ resort infrastruktury i samorząd Niepołomic wyasygnowały dodatkowe środki na sfinansowanie budowy węzła Niepołomice.

Prace potrwają 15 miesięcy od momentu podpisania umowy, z pominięciem trzech miesięcy zimowych (od połowy grudnia do połowy marca).

Nowy węzeł zostanie zlokalizowany między istniejącymi węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko. Powstanie w miejscu, gdzie autostrada A4 Kraków – Tarnów przecina drogę wojewódzką nr 964, co umożliwi wjazd i zjazd z autostrady A4 na tę drogę wojewódzką stanowiącą ważne połączenie gmin położonych po południowej stronie autostrady i Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Do tej pory droga wojewódzka przebiegała pod wiaduktem autostradowym, bez możliwości wjazdów i zjazdów na A4.

Według szacunków codziennie do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i ok. 4,3 tys. samochodów osobowych. Przewiduje się, że Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która zajmuje ok. 500 ha i pracuje w niej ok. 4,5 tys. osób powiększy się i docelowo pracować w niej będzie 8 tys. osób, co sprawi dużo większy ruch pojazdów.

Wykonanie węzła Niepołomice ograniczy ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką i liczne miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej nr 964.

Samochody wyjeżdżające z niepołomickiej strefy i jadące na wschód (m.in. do Rzeszowa, na Ukrainę) po wybudowaniu węzła zaoszczędzą 12,5 km drogi (w porównaniu do obecnych możliwości), a te jadące na zachód (do Katowic, Berlina) – 5 km.

Zadanie będzie realizowane w systemie „zbuduj”, bo inwestor ma już gotowy projekt węzła oraz niezbędne zezwolenia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl