fot. PAP/Roman Zawistowski

Likwidacja bramek na państwowych autostradach

Najprawdopodobniej od 1 grudnia tego roku na odcinku autostrady A2 Konin–Stryków oraz odcinku Wrocław–Sośnica autostrady A4 przejedziemy bez zatrzymania się przed szlabanem. Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej szlabany na państwowych autostradach.

Obecnie, aby przejechać przez płatne odcinki autostrady, należy zatrzymać się w Miejscu Poboru Opłat, pobrać bilet albo wnieść określoną opłatę i oczekiwać na podniesienie szlabanu, co niejednokrotnie było przyczyną tworzących się przed bramkami korków.

Ministerstwo Finansów stworzyło projekt, który zwiększy płynność ruchu i komfort kierowców. Zakłada on nowy sposób poboru opłaty za przejazd. Obecny system zostanie zmieniony na system elektroniczny. W praktyce będzie to oznaczało likwidację tzw. bramek, ale nie opłat. Możliwości do opłacenia przejazdu autostradą będą dwie. Pierwsza to zakup biletu autostradowego na stacji paliw albo w kiosku. Zakupu będzie można dokonać również drogą elektroniczną za pomocą strony internetowej, terminali samoobsługowych lub specjalnej aplikacji. Drugim sposobem opłaty będzie przekazanie danych geolokalizacyjnych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej, analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Dla kierowców wnoszących opłatę elektroniczną, zostaną udostępnione dedykowane pasy wjazdowe i wyjazdowe. Niewniesienie opłaty za przejazd autostradą będzie skutkować nałożeniem opłaty dodatkowej. Nie zostanie ona pobrana, jeśli w ciągu trzech dni od zakończenia przejazdu zostanie zakupiony bilet elektroniczny za nieopłacony przejazd. Projekt Ministerstwa Finansów przyjął rząd. W życie wejdzie najprawdopodobniej 1 grudnia tego roku.

TV Trwam News

drukuj