fot. arch

Małopolskie: sejmik upamiętnił Jana Olszewskiego

Sejmik województwa małopolskiego przyjął w piątek oświadczenie, w którym upamiętnił Jana Olszewskiego, zmarłego w lutym premiera rządu RP w latach 1991-1992, kawalera Orderu Orła Białego,

„Sejmik Województwa Małopolskiego pragnie oddać hołd zmarłemu w tym roku Janowi Olszewskiemu – wielkiemu patriocie, człowiekowi zaangażowanemu w działalność opozycji demokratycznej, obrońcy oskarżonych w procesach politycznych w okresie PRL, premierowi rządu RP w latach 1991-1992, kawalerowi Orderu Orła Białego” – podkreślono w oświadczeniu, przyjętym jednogłośnie przez radnych.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski podkreślił, że dla krakowian i mieszkańców Małopolski Jan Olszewski „pozostanie na zawsze odważnym człowiekiem, który w 1977 roku z ramienia Komitetu Obrony Robotników ustalał rzeczywiste przyczyny śmierci krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa”.

„Ponad dziesięć lat później, w maju 1988 roku był, jako delegat Episkopatu, mediatorem podczas strajku w krakowskiej Hucie im. Lenina” – przypomniał marszałek.

„Tym stanowiskiem chcemy okazać mu nasze uznanie i podziękować za jego działalność publiczną na rzecz odrodzonej Rzeczypospolitej, za działania na rzecz integracji Polski z NATO i Wspólnotami Europejskimi, budowę demokracji, obronę praw człowieka oraz niezłomną postawę w przedsierpniowej opozycji oraz w czasach +Solidarności+” – podkreślił Kozłowski.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

PAP/RIRM

drukuj