fot. PAP/Tomasz Waszczuk

PSP: ponad 11 tys. interwencji wz. z pogodą; będzie pomoc dla zalanych jednostek OSP

W czasie ostatnich podtopień i innych zjawisk pogodowych strażacy interweniowali ponad 11 tys. razy – poinformował w piątek rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Dodał, że w czasie powodzi ucierpiały dwie jednostki OSP. Pomoc finansową obiecał wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że od 21 do 30 maja strażacy w całej Polsce przeprowadzili ponad 11 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków burz, silnych wiatrów, trąb powietrznych, intensywnych opadów deszczu i podtopień.

Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: małopolskim (4067), podkarpackim (3176), śląskim (1500), świętokrzyskim (886) i mazowieckim (563).

„W wyniku nawałnic ranne zostały cztery osoby, w tym trzech strażaków podczas prowadzonych działań ratowniczych” – poinformował PAP Paweł Frątczak.

W wyniku powodzi ucierpiały remizy dwóch jednostek ochotniczych straży pożarnych – w Wieliczce i Bieżanowie w województwie małopolskim, gdzie z inicjatywy wiceszefa ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego została przyznana pomoc finansowa.

Po przeprowadzeniu wizji lokalnej OSP w Wieliczce przyznano taką pomoc w wysokości 48 tys. zł, zaś OSP w Bieżanowie w wysokości 34 tys. zł.

„Przyznane środki finansowe zostaną niezwłocznie przekazane do wymienionych jednostek z przeznaczeniem na odtworzenie i doprowadzenie ich remiz do pierwotnego stanu” – poinformowała komenda główna PSP.

Obie remizy ucierpiały w wyniku powodzi w dniach 19-23 maja, która dotknęła cześć województwa małopolskiego.

Wcześniej o pomocy na Twitterze informował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

„Państwo przyjdzie z pomocą finansową jednostkom OSP Wieliczka, OSP Bieżanów oraz innym, które poniosły podobne straty podczas ostatniej powodzi. Wesprzemy Druhów w remontach strażnic i zakupie sprzętu. Wydałem już stosowne dyspozycje Komendantowi Głównemu PSP” – napisał Jarosław Zieliński.

Jak poinformowała PSP obecnie stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na Wiśle i Odrze. Stany alarmowe przekroczone są na czterech stacjach wodowskazowych na Wiśle. Stany ostrzegawcze przekroczone są w siedemnastu miejscach – piętnastu na Wiśle i dwóch na Odrze.

„W dalszym ciągu, w wielu miejscach strażacy umacniają i patrolują wały przeciwpowodziowe” – poinformował Paweł Frątczak.

W czasie od 21 do 30 maja działania, jakie prowadzili strażacy PSP i OSP związane były głównie z zabezpieczaniem zerwanych i uszkodzonych dachów – 306 budynków, w tym 192 mieszkalne, usuwaniem tysięcy złamanych i powalonych przez silny wiatr drzew, wypompowywaniu wody z prawie pięciu tysięcy piwnic zalanych budynków oraz z ponad tysiąca odcinków dróg. Strażacy zasilali także w energię elektryczna różnego rodzaju obiekty, w których odcięty został dopływ prądu, a także zabezpieczali przed zalaniem budynki i drogi oraz umacniali wały przeciwpowodziowe.

W tym czasie w całym kraju przy usuwaniu nawałnic zaangażowanych było prawie 75 tys. strażaków PSP i druhów OSP, którzy do działań wykorzystali ponad 16 tys. samochodów pożarniczych.

PAP/RIRM

drukuj