fot. PAP/Jacek Bednarczyk

[TYLKO U NAS] Dr J. Bukowski: W Krakowie ciągle są jacyś wrogowie Armii Krajowej, polskiej tradycji niepodległościowej i polskiej racji stanu

Ciągle są jacyś wrogowie Armii Krajowej, polskiej tradycji niepodległościowej i polskiej racji stanu. Pod pięknymi hasłami: że trzeba społeczeństwu oddać prawo głosu w tej kwestii, że trzeba zrealizować tańszy projekt, a może żywy pomnik, a może drzewo posadzić, a może stypendium ufundować – chcą storpedować ideę, której ostatnie lata swojego życia poświęcili mieszkający w Krakowie żołnierze Armii Krajowej – zaznaczył dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, podczas rozmowy z Redakcja Informacyjna Radia Maryja.   

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych apeluje do wszystkich środowisk patriotycznych w Krakowie o wzięcie aktywnego udziału w rozpoczynających się 1 czerwca konsultacjach społecznych na temat formy upamiętnienia Armii Krajowej w podwawelskim grodzie.

– Jest to kuriozalna sprawa, ponieważ te formy oraz miejsce upamiętniania, czyli pomnik „Wstęga Pamięci” autorstwa zespołu pod kierunkiem Alexandra Smagi i Bulwar Czerwieński między Wawelem a Skałką, już dwukrotnie uchwaliła Rada Miasta Krakowa. Tymczasem ciągle są jacyś wrogowie Armii Krajowej, polskiej tradycji niepodległościowej i polskiej racji stanu. Pod pięknymi hasłami: że trzeba społeczeństwu oddać prawo głosu w tej kwestii, że trzeba zrealizować tańszy projekt, a może żywy pomnik, a może drzewo posadzić, a może stypendium ufundować – chcą storpedować ideę, której ostatnie lata swojego życia poświęcili mieszkający w Krakowie żołnierze Armii Krajowej (…). Jest to oburzające i bulwersujące – wskazał dr Jerzy Bukowski.

Rozmówca Radia Maryja zaapelował, aby w terminie od 1 do 30 czerwca oddać głos na Bulwar Czerwieński jako lokalizację i pomnik „Wstęga Pamięci”.

– Zmiany w projekcie są możliwe zawsze, natomiast sam projekt i lokalizacja powinny zostać utrzymane. Dla nas oburzające jest, że ktoś pod płaszczykiem szlachetnych haseł chce temu położyć kres i nie dopuścić do budowy pomnika Armii Krajowej w podwawelskim grodzie, znanym przecież z patriotyzmu i dbałości o narodowe imponderabilia. Żeby tylko nie było tak, że po tych kolejnych konsultacjach, po kolejnych dyskusjach okaże się, iż ani jeden kombatant, ani jeden żołnierz Armii Krajowej nie doczeka odsłonięcia monumentu poświęconego tej armii – mówił rzecznik.

W konsultacjach mogą brać udział wyłącznie mieszkańcy gminy Kraków, aczkolwiek – jak podkreślił dr Jerzy Bukowski – jest to sprawa ogólnopolska. Głosować można za pomocą formularza, który jest dostępny [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl