Już 300 tys. osób zarejestrowało się na Światowe Dni Młodzieży

Liczba osób, które zapisały się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, przekroczyła w pierwszym tygodniu września 300 tys. poinformowało w poniedziałek biuro prasowe ŚDM 2016. System uruchomiony 26 lipca pozwala grupom zdeklarować swoje uczestnictwo w wydarzeniu.

Rejestrować mogą się także kandydaci na wolontariuszy, których rekrutację rozpoczęto we wrześniu.

Światowe Dni Młodzieży, w których udział ma wziąć Papież Franciszek, odbywać się będą od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Według szacunków organizatorów w tym czasie do Krakowa przybędzie ok 2 mln 600 tys. osób.

Mamy już 300 tys. osób w poszczególnych grupach. Oczywiście cały czas jest to liczba zadeklarowana, ona może jeszcze ulec zmianie przy rejestracji podgrup w II etapie. Mamy nadzieję, że te liczby będą z dnia na dzień wzrastały, bo to przecież dopiero początek – powiedział cytowany w komunikacie ks. Andrzej Wołpiuk, koordynator sekcji rejestracji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Jak dodał ks. Wołpiuk, są już „zgłoszenia egzotyczne”, od grup z Vanuatu (państwo w Oceanii), Zielonego Przylądka, Hondurasu czy Wyspy Cooka. W systemie zarejestrowały się też grupy z Antyli Holenderskich, Hong Kongu, Brazylii i Kolumbii czy Białorusi i Ukrainy.

Łącznie grup jest 1,3 tys. – od kilkuosobowych do pięciotysięcznych, ok. połowa z nich to pielgrzymi z Polski. Polskie diecezje proszone są o stworzenie makrogrup przy Centrach Diecezjalnych. To do nich mogą się zgłaszać grupy z parafii, duszpasterstw czy pojedyncze osoby, które chcą wybrać się na ŚDM.

We wrześniu zaczęła się rejestracja wolontariuszy, którzy będą w Krakowie przez 2 tygodnie (tydzień szkoleń oraz czas wydarzeń centralnych). W zgłoszeniach kandydaci przedstawiają swoje życiorysy i proponują obszar, w którym mogą pomóc zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Zgłoszenie musi zawierać także list polecający.

Rejestracja zainteresowanych udziałem w przyszłorocznych ŚDM odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w pięciu językach na stronie www.krakow2016.com. W pierwszym miesiącu rejestracji chęć udziału w tym wydarzeniu zadeklarowało 220 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj