IPN wznowił prace ekshumacyjne na terenie aresztu w Białymstoku

Na terenie aresztu śledczego w Białymstoku rozpoczął się kolejny etap prac ekshumacyjnych, związanych ze śledztwami Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącymi m.in. zbrodni funkcjonariuszy UB. Prace potrwają do końca września.

Ekshumacje, prowadzone wcześniej m.in. w czerwcu i lipcu tego roku, będą kontynuowane na terenie dawnego ogrodu więziennego.

Planowane jest wydobycie szczątków ludzkich, które już wcześniej zlokalizowano w narożniku dawnego ogrodu, graniczącym z posesją Straży Granicznej oraz pod drewnianą wiatą, która zostanie rozebrana. Mają być też prowadzone kolejne badania sondażowe na terenie dawnego ogrodu więzienia.

Badania w tym miejscu rozpoczęły się jeszcze w 2013 roku, wtedy w lipcu i październiku odkryto pierwsze szczątki. Na większą skalę prace kontynuowano w maju, a potem we wrześniu 2014 roku, a kolejny ich etap miał miejsce od połowy czerwca do początku lipca tego roku.

Dotychczas łącznie znaleziono szczątki 359 osób, w tym kobiet i dzieci.

W pracach uczestniczą prokuratorzy i historycy IPN oraz biegli z zakresu medycyny sądowej, antropologii, genetyki i archeologii, w tym specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Zadaniem tych ostatnich jest próba identyfikacji ofiar poprzez badania porównawcze DNA. W tym celu trwa akcja pobierania próbek z materiałem genetycznym od bliskich tych osób, które mogły – w różnych okolicznościach – być pochowane na terenie aresztu.

PAP/RIRM

drukuj