fot. PAP/Artur Reszko

Wystawa IPN „Oto czynię wszystko nowe. W rocznicę IV Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny”

W Białymstoku i Łomży można oglądać wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, które powstały z okazji 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

30 lat temu Ojciec św. Jan Paweł II po raz czwarty pielgrzymował do Polski. Myślą przewodnią był wtedy Dekalog. W Białymstoku Papież Polak zatrzymał się nad przykazaniem siódmym – nie kradnij. Nawiązał w swoim przesłaniu m.in. do odpowiedzialności.

– Mówił o uczciwości pracy i relacji społecznych, które nie powinny być niszczone postawą zabierania oraz ujmowania komuś. Także w wymiarze jego praw i jego własności – podkreślił ks. bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej.

By upamiętnić to wydarzenie Instytut Pamięci Narodowej przygotował specjalną wystawę.

– Chcemy przez tę ekspozycję przypomnieć pamiętne dni, kiedy Ojciec Święty odwiedził nasz region – poinformował Piotr Kardela, dyrektor oddziału IPN w Białymstoku.

Wystawa powstała dzięki udostępnionym fotografiom mieszkańców trzech miast Łomży, Białegostoku i Olsztyna. Miast, które 30 lat temu odwiedził Papież Polak.

– E-mailem wysłałam zdjęcia, bo mieliśmy ich dużo. Wybraliśmy te, które uważaliśmy za ciekawe – powiedziała Alina Kozłowska, mieszkanka Białegostoku.

Autorką ekspozycji jest Patrycja Leszczyńska z białostockiego oddziału IPN.

– Chciałabym bardzo podziękować za to, że zechcieliście Państwo podzielić się ze mną swoimi wspomnieniami i refleksjami, a także przesłaniem, które przez 30 lat od tego wydarzenia kierowało Państwa życiem – podkreśliła Patrycja Leszczyńska, autorka wystawy.

Wystawę „Oto czynię wszystko nowe. W rocznicę IV Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny” można oglądać w Białymstoku i Łomży. W przyszłym tygodniu otwarta zostanie także w Olsztynie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl