fot. PAP/EPA

Ojciec Święty: Mędrcy przyjmują Pana nie takim, jakim Go sobie wyobrażali, lecz takim, jakim jest, małym i ubogim

Prawdziwe bogactwo Mędrców nie polega na sławie i sukcesie, lecz na pokorze i na wierze, że potrzebują zbawienia – mówił Ojciec Święty, który w uroczystość Objawienia Pańskiego spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

W trakcie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański Papież Franciszek przypomniał, że w uroczystość Objawienia Pańskiego rozważamy wydarzenia z udziałem Mędrców ze Wschodu. Wskazał, że mogli oni zaprotestować, widząc dzieciątko z Matką, a jednak nie byli zgorszeni ani rozczarowani. Nie narzekali, lecz oddali pokłon. Padli na twarz, by adorować dziecko. Ojciec Święty mówił, że pokora mędrców może zadziwiać.

– Niełatwo padać na twarz przed Bogiem, którego boskość pozostaje ukryta i nie jawi się triumfalnie. Oznacza to przyjęcie wielkości Boga, która objawia się w małości. Magowie uniżają się przed bezprecedensową logiką Boga, przyjmują Pana nie takim, jakim Go sobie wyobrażali, lecz takim, jakim jest, małym i ubogim. Ich padanie na twarz jest znakiem tych, którzy odkładają na bok swoje własne idee i czynią miejsce dla Boga – powiedział Papież.

Ojciec Święty podkreślił, że adoracja łączy się z padaniem na twarz. Wykonując ten gest, Magowie pokazują, że z pokorą przyjmują Boga, który sam siebie przedstawia w pokorze. Papież wskazał, że jeśli w centrum wszystkiego zawsze będziemy my sami, nigdy w pełni nie spotkamy Boga, nigdy nie będziemy potrafili go uwielbić. Tylko jeśli porzucimy nasze roszczenia i uczynimy siebie małymi wewnętrznie, na nowo odkryjemy cud adoracji Jezusa. Obraz Magów stawia nas przed pytaniem o to, jak jest z naszą pokorą.

– Szkatułki, które otwierają Mędrcy, są obrazem ich otwartego serca. Ich prawdziwe bogactwo nie polega na sławie i sukcesie, lecz na pokorze, na wierze, że potrzebują zbawienia – wskazał papież Franciszek.

Ojciec Święty zachęcał wiernych, by odpowiedzi sobie na pytanie, czy jestem dyspozycyjny dla Boga? Czy potrafię odłożyć na bok mój własny punkt widzenia, aby przyjąć punkt widzenia Boga i innych? I wreszcie, czy modlę się i adoruję tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuję, czy też czynię to stale, bo wierzę, że zawsze potrzebuję Jezusa?

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl