fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Kombatanci: Pomnik AK trzeba zbudować, a nie dyskutować o nim

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zaapelowało do wojewody o uchylenie uchwał przyjętych w środę przez Radę Miasta Krakowa, a dotyczących pomnika AK. Ten pomnik trzeba zbudować, a nie ciągle dyskutować o jego formie i lokalizacji – powiedział PAP rzecznik Porozumienia Jerzy Bukowski.

Wczoraj wieczorem krakowscy radni przyjęli dwie uchwały. W pierwszej unieważnili wszystkie wcześniejsze dotyczące lokalizacji pomnika „Wstęga pamięci” na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą. W drugiej zobowiązują prezydenta do przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie formy upamiętnienia żołnierzy AK w Krakowie. Jak wskazali w uzasadnieniu konsultacje powinny odbyć się w formie panelu obywatelskiego.

Uchwały te zostały wprowadzone pod obrady Rady Miasta w trybie nagłym.

„Jesteśmy zbulwersowani haniebną postawą tych radnych, którzy konsekwentnie starają się nie dopuścić do uczczenia w prestiżowym miejscu, między Wawelem a Skałką, sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego” – napisali w oświadczeniu przekazanym mediom członkowie Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Przypomnieli, że lokalizacja pomnika na Bulwarze Czerwieńskim została już dawno zatwierdzona przez Radę Miasta, po wcześniejszym sondażu, w którym mogli się wypowiedzieć wszyscy mieszkańcy.

„Oburza nas ponowna próba niedopuszczenia do budowy „Wstęgi Pamięci”, jak również nagły tryb, w którym Rada przyjęła wczoraj uchwały nie zapraszając na swoje posiedzenie przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK – pomysłodawcy takiej formy upamiętnienia żołnierzy Polski Podziemnej. Dalsze przedłużanie dyskusji w tej sprawie traktujemy jako działanie jawnie wrogie wobec dożywających swych dni kombatantów Armii Krajowej i ideałów, jakim byli oni zawsze wierni” – napisali kombatanci.

Kombatanci podziękowali radnym PiS, którzy usiłowali nie dopuścić do przyjęcia uchwał i zgłosili votum separatum, i apelują do wojewody Piotra Ćwika, aby uchylił je, podobnie jak uchwałę z 30 stycznia o organizacji panelu obywatelskiego w tej sprawie.

Sprawa pomnika AK w Krakowie ciągnie się niemal od 10 lat, od kiedy w 2010 r. radni postanowili o jego wzniesieniu. Trzy lata później rozstrzygnięto konkurs na projekt, który wygrał zespół Alexandra Smagi i na bulwarze Czerwieńskim, pod Wawelem, wmurowano kamień węgielny.

Z powodów finansowych i formalnych, związanych m.in. z gabarytami pomnika nazwanego Wstęgą Pamięci, nie został on zbudowany. Dwa przetargi na jego wykonawcę nie zostały rozstrzygnięte. Na przełomie 2017 i 2018 r. miasto zorganizowało konsultacje – w ankietach można było się wypowiedzieć nt. lokalizacji pomnika. Okazało się, że ponad 60 proc. ankiet zostało prawdopodobnie sfałszowanych – sprawą tą zajmuje się prokuratura.

PAP/RIRM

drukuj