fot. PAP/Piotr Polak

J. Kasprzyk: Oddajmy hołd żołnierzom AK, bo dzięki nim mamy wolność

W poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że z okazji obchodów 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej w każdym miejscu upamiętniającym czyny czy męczeńską śmierć bohaterskich żołnierzy powinny zapłonąć znicze poświęcone ich pamięci. Historyk zaprosił również na uroczystości związane z utworzeniem AK, które jutro odbędą się w Warszawie.

We wtorek będziemy obchodzili w Polsce 75. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Jak wskazuje historyk Jan Józef Kasprzyk, powstanie AK nie było początkiem walki zbrojnej Polski o niepodległość.

Już poprzedniczka AK, czyli Związek Walki Zbrojnej, a wcześniej Służba Zwycięstwu Polski to były organizacje, które powstały już w 1939 r., tuż po Kampanii Wrześniowej. 14 lutego 1942 r. został wydany rozkaz, aby utworzyć formację, która skupi wszystkie wysiłki w okupowanym kraju do walki o niepodległość – powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Blisko 500 tys. Polaków składało przysięgę wierności Rzeczpospolitej. Poświęcali oni swoje zdrowie i życie, abyśmy byli wolni. Dlatego jutro i w najbliższą niedzielę chcemy oddać im hołd – podkreślił.

Chcemy oddać hołd tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę z sowietami i Niemcami. Chcemy oddać hołd tym, którzy zapłacili najwyższą cenę również i w powojennej Polsce i tym, którzy zmarli w ostatnich dniach. Ale chcemy również podziękować tym, którzy są wśród nas, bo są oni skarbem narodu. Są to ludzie, którzy przekazują młodemu pokoleniu te wartości, wokół których budowana była Armia Krajowa, czyli miłość Ojczyzny i bezinteresowne poczucie służby – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Niech każdy grób żołnierza AK i każda tablica upamiętniająca ich czyn zbrojny jutro nie pozostaną anonimowe – zaapelował szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Apelujemy do społeczeństwa polskiego, aby w każdym miejscu, które upamiętnia walkę i męczeństwo żołnierzy Armii Krajowej, zapłonęły znicze. Niech tam zapali się światełko pamięci i wdzięczności. (…) Jesteśmy to winni żołnierzom Armii Krajowej, bo dzięki nim mamy wolność – powiedział historyk.

Jak zaznaczył Jan Józef Kasprzyk, jutro w Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę utworzenia Armii Krajowej, na które zaprasza w szczególności ludzi młodych.

Jutro w 150 miejscach Warszawy, z inicjatywy Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, harcerze zapalą znicze pamięci. Nastąpi również uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem komendanta Armii Krajowej gen. Stefana Grota-Roweckiego jutro o godz. 14.00 w Warszawie. Następnie odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, który znajduje się nieopodal Sejmu RP. (…) Natomiast w najbliższą niedzielę o godz. 10.00 w Warszawie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji Armii Krajowej – powiedział historyk.

Jak nauczał Ojciec Święty Jan Paweł II, historia ma sens wtedy, kiedy kolejne pokolenia przejmują od poprzedniego tradycje, idee i wartości, dlatego na wszystkie uroczystości zapraszamy również młodzież – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj