fot. PAP/Marcin Obara

Spotkanie szefów MSZ Polski i Andory

Sytuacja w Unii Europejskiej była tematem dzisiejszego spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Andory. „W obliczu wyzwań, jakie stoją przed Europą konieczna jest bliska współpraca wszystkich państw kontynentu” – podkreślił minister Witold Waszczykowski.

To pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych Andory w Polsce w historii 21-letnich stosunków dyplomatycznych obu krajów.

– Wielokrotnie mieliśmy okazję rozmawiać na marginesie imprez międzynarodowych takich jak m.in. spotkania OBWE. Tym razem po raz pierwszy w historii naszych 21-letnich stosunków dwustronnych mamy wizytę ministra spraw zagranicznych Andory – powiedział Witold Waszczykowski.

Politycy rozmawiali m.in. o sytuacji w Unii Europejskiej. Jak przekonywał Witold Waszczykowski, w obliczu poważnych wyzwań, jakim musi sprostać Europa, wszystkie kraje kontynentu muszą współpracować na rzecz umacniania bezpieczeństwa, wzrostu gospodarczego i poprawy warunków życia zwykłych obywateli.

– Dzisiaj rano mieliśmy możliwość rozmawiać o naszych dwustronnych relacjach, które są doskonałe. Większość czasu poświęciliśmy sytuacji  w Unii Europejskiej, ponieważ Andora zmierza do członkostwa we Wspólnocie. Wymieniliśmy opinie na temat aktualnej sytuacji w Unii Europejskiej. Zapewniłem o naszym wsparciu, przypomniałem, że polska droga do Unii Europejskiej trwała wiele lat –  poinformował minister spraw zagranicznych Polski, Witold Waszczykowski.

Wejście na unijny rynek może korzystnie wpłynąć na gospodarkę Andory. Obecnie połowa PKB tego kraju pochodzi z turystyki – przekonywał Gilbert Saboya Sunye. Szef dyplomacji Andory zapewnił Polskę o poparciu jej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Polska może liczyć na nasze wsparcie. W swojej drodze do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej Andora może się wiele od Polski nauczyć – zaznaczył minister spraw zagranicznych Andory, Gilbert Saboya Sunyé

Po raz ostatni szefowie dyplomacji Polski i Andory spotkali się w grudniu ubiegłego roku – w trakcie 23. sesji Rady Ministerialnej OBWE w Hamburgu.

 

TV Trwam News /RIRM

drukuj